Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko puhelimeni hakkeroitu/kaapattu vai olenko vainoharhainen?

Cyccuucivjvihk
24.08.2023 |

Eilen aloin ladata IPhonelleni Ios16-päivitystä, mutta homma jäi kesken. Äsken luurilla olessani sain ilmoituksen, jossa kysyttiin, haluanko nyt sitten päivittää kyseisen version. Hyväksyin ehtoaelostukset sen kummemmin miettimättä. Hetkeksi puhelin meni jumiin ja uudestaan avattuna sen näyttö/fontit (esim. kellonaika) näyttävät hieman erilaisilta.

Asetuksissa kuitenkin nyt lukee, että se uusi Ios16 on nyt asetettu, eikä ole mitään uusia/hämäriä appeja ilmestynyt.

Voiko nyt siis turvallisin mielin käyttää puhelintani? Tuli vaan ihan vainoharhainen olo, kun ilman sen tarkempia lukemisia hyväksyin päivityksen ehtoineen. Voiko joku hakkeri jossain olla saanut selville, että eilen yritin hetken aikaa päivitystä ja nyt sitten ehdotti samaa, mutta kyseessä olikin jokin haittaohjelma. Vai oliko kyseessä varmasti ihan vaaraton päivitys, kun asetusten mukaan minulla nyt olisi se uusin versio.

ja kyllä, joku varmasti nauraa tälle kysymykselleni ja pienimuotoiselle paniikilleni, mutta eipä kukaan tuttukaan ole sen parempi näissä teknisissä hommissa

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kolme