Että ei enää lähdetä Interreil matkoille noin vaan
Niinkuin 80 luvulla. Sinne mentiin, ei tarvinnut pelätä. Nyt ei uskalla melkeen omassa maassakaan matkustaa junalla.
Näin on maailma muuttunut kun kaikenlaiset ovat saaneet mennä yli rajojen miten vaan.
Meiltä on riistetty vapaus ja oikeus omaan elämään.
Kommentit (7)
Reililiput aika kalliita nykyään. Ei oo vähäpäästöinenkään matkailu persaukisten hommaa. Kohta vain eliitti pääsee siirtymään paikasta A paikkaan B.
Ei pelkurit ennenkään uskaltaneet matkustella.
Me kaksi 18-kesäistä blondia reissasimme pitkin mannermaata 80-luvun alussa. Yövyimme retkeilymajoissa, puistoissa ja rannoilla. Ei ollut pelkäämistä, kun oli järki mukana. Etelä-Euroopassa oli joitakin tungettelevia nuoria miehiä, mutta niistä pääsi eroon joko sanomalla pahasti tai poistumalla paikalta.
Ainoa katumisen aihe on se, että emme matkustaneet Itä-Eurooppaan. Se jäi näkemättä 80-luvun "loistossaan".
Omalla autolla eurooppaan. Me kierrettiin 6 viikkoa eurooppaa vaimon kanssa omalla autolla. Ihan turvallista oli joka paikassa. Ajettiin Ruotsin kautta tanskaan ja saksaan, sieltä, sveitsiin ja itävaltaan ja takas saksaan.
Turvallisuus on kuitenkin tainnut lisääntyä niistä ajoista 🤔.
Internet on vienyt matkailusta spontaaniuden. On lähes pakko varata majoitus etukäteen koska kaikki muutkin varaavat, muuten jää ilman majapaikkaa. Erilaiset lisämaksut ja pakolliset paikkavaraukset ovat junissa enemmän sääntö kuin poikkeus nykyään. Interrail edusti aikoinaan vapautta koska voi hypätä mihin hyvänsä lähtevään junaan ja etsiä majoituksen sitten perillä. Onneksi ehdin elää ja matkustaa Interrailin kultakaudella.
Uskaltaa kun menee ykkösluokassa. Mutta vain siellä.