Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siis mikä on apurahalla olevan tutkijan äitiyslomatilanne?

Vierailija
27.09.2010 |

Tietääkö joku, saako apurahaa saava tutkija jotain äityslomaa ja -rahaa ja miten se vaikuttaa apurahan kestoon. Olisin todella kiitollinen, jos joku osaisi auttaa. Itselläni on nostettavaa apurahaa, jonka nostoaika on menossa umpeen, mutta olen myös raskaana. Jos nostan apurahani nyt ja saan vauvan se vuoden aikana, joksi raha on tarkoitettu, mitä tapahtuu?

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja mihin se apuraha on annettu. Jos joku pieni, juttu, jonka saa vuodessa aikaan niin olettavat, että teet sen.

Vierailija
2/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolmen vuoden apuraha, josta käytetty vasta vuosi. Kulttuurirahastosta on. En onnistu löytämään tietoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli apuraha menee ja loppuu, vaikka kädet ovat kiinni vauvassa ja pitäisi olla äitiysvapaalla.

Vierailija
4/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen itsekin kuvitellut, että mitään turvaa ei ole, mutta tänään joku sanoi, että saattaa ollakin. Toki pitää heiltä kysyä, mut oisin ollut kiitollinen, jos joku olisi etukäteen osannut neuvoa jotain tietoa.



Ap

Vierailija
5/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
6/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löysin tällaisen kohdan:



"Ammatilliseen perus- ja ammattikorkeakoulututkintoon sekä alempaan tai ylempään korkeakoulututkintoon liittyvää opiskelua tai opinnäytetyötä ei pidetä sosiaaliturvaan oikeuttavana tieteellisen tutkimuksen tekemisenä tai taiteellisen toiminnan harjoittamisena."



Eli mikäli ymmärrän oikein, mitään äitiyslomaa ei ole mahdollista väitöskirjaan myönnetyn apurahan perusteella saada, vai mitä?



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös toi tarkoita maisterin tutkintoa kuitenkin? Hitto en osaa... Auttakee nyt naista hädässä!



Ap

Vierailija
8/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös toi tarkoita maisterin tutkintoa kuitenkin? Hitto en osaa... Auttakee nyt naista hädässä!

Ap

Niinhän siinä sanotaan. Se ei tarkoita tohtorin tutkintoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
27.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kyllä minä saan normaalisti äitiys ja vanhempaintuen. Voi olla tosin eri asia, kuin apurahalla.

Vierailija
10/14 |
19.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko saannut mitaan selvennysta tasta apuraha-asiasta? Mulla on myos Kulttuurirahaston myontama apuraha vaitoskirjaa varten. Helmikuussa alkaa viimeinen vuosi. Onko apurahaa mahdollista nostaa raskauden aikana, pitaako se lakkauttaa jne? Asun ulkomailla joten oletan, etta en varmaan ole oikeutettu aitiysrahaan jne. vaikka kuulunkin edelleen Suomen sosiaaliturvan piiriin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
19.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli tottakai loman saa, mutta apurahoja ei lasketa tuloksi päivärahan suuruutta määrätessä. Ja tehän olette apurahaa hakiessanne rastittaneet sen ruudun "sitoudun olemaan ansiotyöstä vapaana", ettekös olekin? Se tarkoittaa, että jos teillä on jotain muuta työtä kuin se mihin apuraha on myönnetty niin apuraha pitää keskeyttää. TÄmä pätee myös äitiyslomaan. Äitiyslomalla ei saa käyttää apurahaa.

Vierailija
12/14 |
19.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

opn siis teidän etu keskeyttää apurahan maksatus äitiysloman ajaksi, koska ettehän te silloin kykene mitään väikkäriä tekemään. Jos olette lukeneet ne paperit, joita kulttuururahasto lähettää apurahaa myöntäessään, niin sen apurahan eka erä pitää nostaa 3 vuotta myöntämisestä ja sen käyttämiseen on 5 vuotta siitä kun se on myönnetty. Tämä pätee jokaiseen myönnettävään vuosierään. Se taas tarkoittaa, että apurahassa voi (ja moraalisesti ottaen täytyy) pitää vuoden tauon ja jatkaa nostamista sitten äitiyloman jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
19.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla vain on sellainen tilanne, etta aloitin kolmivuotisen apurahan kayttamisen 3 vuotta sen myontamisen jalkeen helmikuussa 2010. Eli siis silloin, kun se oli viimeistaan nostettava. Tama siksi, etta mulla oli alkuun ulkomailta parempi rahoitus joka kuitenkin loppui ja Kulttuurirahasto sanoi, etta voin siina vaiheessa aloittaa heidan apurahansa nostamisen. Eli mulla alkaa helmikuussa 2011 apurahan viimeinen vuosi ja vauvan pitaisi syntya toukokuussa 2011. Apuraha pitaisi kuitenkin kayttaa viiden vuoden aikana eli 02/2012 mennessa. Mietin siis sita, etta menetanko taman viimeisen vuoden apurahan jos olen sen aikana aitiyslomalla vai voinko nostaa isomman suomman ennen aitiysloman alkua ja sen paatyttya (esim. joulukuussa 2011) jotta saisin koko apurahan nostettua? Jos apurahaa ei ole minun ei ole taloudellisista syista mahdollista vieda vaitoskirjaani loppuun. Ulkomailla valitettavasti vaitoskirjalle on tiukat deadlinet ja niista ei jousteta. En siis voi jatkaa vaitoskirjan tekemista periaatteella, etta teen sen valmiiksi sita mukaa kun ehdin.

Vierailija
14/14 |
19.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli jatkokautta on aina pitänyt hakea omalla jatkohakemuksella? EIkö silloin myös jokaista näistä jatkokausista koske OMA 3-5-vuoden sääntö?



Mun mielestä sulla on tuohon 2/12 asti aikaa nostaa se koko raha. ELi voit nostaa loput äitiysloman päätyttyä oulukuussa -11. Sit sun pitää siitä vuoden sisään raportoida rahankäyttö ja siinä selittää olleesi tietty aika apurahalla ja mitä sillä on tehty.



SInuna soittaisin skr:lle ja kysyisin asiasta, jollei myöntöpapereissa lue jotain eksplisiittistä. Takavuosina oli mahdollista nostaa kerralla isompi osa rahaa etu- tai jälkikäteen, mutta sitten kun kävi ilmi muutama väärinkäytös niin valvontaa lienee tiukennettu. Siksi en sinuna käyttäisi rahaa äitiysloman AIKANA, koska saata tarvita rahoitusta joskus jatkossakin, eikä sitä varmasti myönnetä, jos jäät kiinni. Mutta äitiysloman jälkeen sulla on vielä aikaa nostaa se ihan rehellisestikin, joten ei huolta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kuusi