Miksi minulle teki sektion gynekologi eikä kirurgi?
onko gyne muka pätevä siihen hommaan. Vähän hirvitti siinä vaiheessa kun se gyne, jolla olin käynyt, alkoi aukoa mun mahaa. Ajattelin että se on muuten vain leikkaussalissa. Opetti ja selitti vielä siinä sivussa jollekin nuorelle opiskelijalle mitä hän tekee. Olin ihan kuin joku harjoituskappale. noh, hengissä selvittiin...
Kommentit (22)
Gynekologi on sen alan asiantuntija, ja tuohon erikoisalaan kuuluu myös sektioiden suorittaminen.
Kirurgitkin ovat katsos omiin erikoisaloihinsa suuntautuneita.
Ajattele jos aivokirurgi olisi tehnyt sulle sektion :). Siitä olisi kannattanut olla huolissaan vasta. Eli kyllä se on niin että gynekologit ovat myös "synnytyskirurgeja" ja suorittavat kaikki sektiot.
parempi se, kuin että esim ortppedi tai gastrokirurgi olisi tuon tehnyt. Siis ortopedihän on kirurgi hänkin...
hän on naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri.
ortopedin olisin nauranut salista ulos...
polvileikkauksia tekevä tk-lääkäri!
On kyllä tosi vanha ketju, mutta mieltäni askarruttaa suuresti se, että minulle on tehnyt keisarinleikkauksen lääkäri, jonka amanuenssuuri oli päättynyt 2 kuukautta aiemmin ja oli siis juuri laillistettu. Kukaan ei edes tiennyt oliko kyseinen lääkäri ensimmäistä kertaa keisarinleikkaamassa kun asiaa myöhemmin tiedustelin. Hänellä ei siis ole gynekologin, kirurgin eikä yleislääkärin erikoistumista, eikä hän ole edes erikoistuva lääkäri. Kukaan ei valvonut leikkausta ja pieleenhän se menikin. Parhaillaan virhekäsittelyssä, mutta koska käsittely saattaa viedä vuodenkin, ajattelin tiedustella, josko joku osaisi kertoa.... Onko keisarinleikkaus todellakin niin "helppo" leikkaus, että sen voi tehdä kuka tahansa lisenssiaatti kylmiltään?
No lähinnä tulee mieleen kiireellinen sektio? Lääketieteessä on monia toimenpiteitä, joissa ei vaadita tiettyä pätevyyttä vaan on jätetty lääkärin itsensä harkinnan alle onko hän pätevä vai ohjaako eteenpäin. Keisarinleikkaus ei ole sinänsä kovinkaan vaativa leikkaus vaikkakin sen yleensä suorittaa gyne. Lähinnä tulee siis mieleen tilanne, että tarvitaan kiireellinen sektio ja paikalla ei ole pätevää lääkäriä sitä tekemään, ja sen tekee lääkäri ilman erikoistumista.
Ei synnytyssairaalassa ole kirurgeja hoitamassa synnytyksiä. Sektio kuuluu gynelle ja sillä hyvä.Eikä ne ole edes usein valmiita erikoislääkäreitä, vaan sairaalalääkäreitä (entinen nimitys apulaislääkäri). Se on niiden työ ja siihen ne on koulutettu.
10, vaikutat provolta tai olet ymmärtänyt jotain väärin. Miksi kukaan vastavalmistunut tekisi sektioita? Se on mahdotonta suomalaisissa sairaaloissa. Puhutko jostain ulkomaasta nyt?
[quote author="Vierailija" time="26.01.2014 klo 02:55"]
10, vaikutat provolta tai olet ymmärtänyt jotain väärin. Miksi kukaan vastavalmistunut tekisi sektioita? Se on mahdotonta suomalaisissa sairaaloissa. Puhutko jostain ulkomaasta nyt?
[/quote]
Tottakai tekee, ne kun tekee sairaalalääkäri joka on erikoistumassa gynen puolelle.
10 vastaa.
En provoa. Asiani on parhaillaan Valviran käsittelyssä ja olen kärsinyt siitä suuresti. Potilasasiakirjoissani hän oli potilaslokissa (jonka tilasin) nimikkeellä kandi. Hän ei edelleenkään nyt miltei 3 vuotta myöhemmin ole erikoistumassa. Mikä leikkauksessa meni vikaan oli että hän mitä ilmeisimmin ompeli huolimattomuuttaan kohtuni kiinni vatsalihaksiini... (tämä paljastui vuosi sektion jälkeen laparoskopiassa, kun kohtu sieltä vatsalihaksista irroiteltiin.. tuon leikkauksen saadaksenikin jouduin tappelemaan ihan tosissani.) Miksi tänne ylipäänsä mitään kirjoitin, halusin vain kysyä, että mitä koulutuspohjaa tarvitaan tuohon, että itsenäisesti suoritetaan keisarinleikkaus (ilman valvojaa/ohjaajaa)... Sen verran tiedän, että keisarinleikkaus on yksi leikkaus joka kuuluu naistentautien ja synnytysten erikoistumisen opiskelulokiin... Tapahtuma ei todellakaan ollut ulkomailla, vaan ihan suomessa. Tosin kyseessä oli ulkomailta tänne tullut lääkäri, joka oli opiskellut ulkomailla. Laillistuksensa oli tosiaan saanut helmikuun alussa, ja maaliskuun puolivälissä hän tuon pieleenmenneen operaation suoritti.
Provo tämä ei ole. Jos vain sattuisi niin, että joku joka oikeasti asiasta tietää osaisi minulle vastata, olisin kiitollinen. Toki Valvira tulee minulle jossain vaiheessa vastauksensa antamaan, mutta ehkä vasta vuoden päästä, koska käsittelyajat ovat melkoisen pitkiä. Tiedän, että "sairaalalääkäri" voi tuon leikkauksen suorittaa, mutta sitä ihmettelen, että eikö mitään kokemuspohjaa todellakaan tarvita / ketään valvomaan ensimmäisiä leikkauksia.
Voi kamala mikä kokemus sulla takana! Miten huomasit synnytyksen jälkeen jonkin menneen pieleen?
Sektioäiti
10 vastaa:
Sehän siinä hankalaa olikin, kun oli mun eka sektio/lapsi. Kuutisen viikkoa sektion jälkeen aloin ihmetellä, miksei kohdunkaula sulkeudu ollenkaan (en tuntenut sitä tavalliseen tapaan). Lopulta se löytyi, kun painoi istuma-asennossa todella kovaa vatsanpäältä alaspäin. Oli sellainen todella venyttynyt koko alapää sisältäpäin. Mutta se olikin sitten ihan oma hommansa saada lääkäritkin uskomaan, että jotain on vialla. :(
No se selvisi ultralla? Mulla 3 sektioo takana.
Vanha ketju, mutta gyne tekee kaikki mahdolliset naistentauteihin liittyvät operaatiot lapsettomuushoidoista synnytyksiin. Naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri..
10 -> 19
Ei selvinnyt ultralla. 4 eri lekuria sitä ultralla katteli, mutta ei niin ei (vaikka itse olisin kuvitellut, että olisi pitänyt selvitä... mutta en ole lääkäri). Vasta yksityispuolen eläkeikää lähestyvä lääkäri totesi ihan sisätutkimuksessa, että ei todellakaan kaikki ole kohdallaan. Sama lääkäri sitten paria viikkoa myöhemmin laparoskopian tehtyään totesi, että yhdet pahimmista kiinnikkeistä mitä hän on uransa aikana nähnyt. Tämä lääkäri ei koskaan ultrannut, hänen ei tarvinnut.
Varmasti suurin osa sektioista suomessa menee ihan ok, ja kaikki ovat tyytyväsiä. Mulla vaan takana "vähän" erilainen kokemus.
ovat aivan päteviä siihen hommaan :)