Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Varusmiehet koko ajan kipeenä, ei ihme kun vessat ja tuvat siivotaan samoilla räteillä !

Vierailija
30.07.2023 |

Esimiehet eivät ole tehtäviensä tasalla.

Nelisen viikkoa varusmiehenä ja viikon ripuli, sitten silmätulehdus jota ei siviilissä koskaan ja kahden viikon kova yskä sekä viimeisimpänä 39,6 asteen kuume lomalle päästyä. Ei ihme kun alokkaat puhdistavat vessat, kylpytilat ja tuvat samoilla räteillä. Ulostebakteereja ja eilaisia viruksia kaikki paikat täynnä.

Hyvin harvoin sairastanut nuori ollut koko alokasajan kipeänä ja lukuisa joukko alokastovereita myös. Jälkeen jäännin takia tunnollisena, ja siksi että sairastelu johtaa loman perumiseen sekä rästien tekemiseen lauantaina, juossut cooperit kuumeessa ja kovassa kurkkukivussa sekä yskässä sadesäällä. Alikersantitkaan eivät selvästi tehtäviensä tasalla.

Kyseessä voi olla korona tai angiina ja rasittaminen sekä kylmettyminen sairaana ja kuumeessa voi johtaa keuhkokuumeeseen tai sydänlihastulehdukseen. Kotiin päästyään voimattomana nukkuu koko loman kaksi päivää yskien ja kuumeessa. Nyt ne peruasiat kuntoon siellä kasarmilla!

Terveitä alokkaita voitte juoksuttaa, mutta pitäkää heidät terveinä edes hygienian perusasiat hanskaamalla ja koittakaa nyt vähän käyttää pelisilmää puusilmän sijaan katsomalla näiden terveydentilaa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi yksi