Mikä on teistä riittävä perintö lapselle?
Itse ajattelen, että puoli miljoonaa per lapsi saa luvan riittää. Loput rellästän ja matkustelen.
Kommentit (36)
Ei mitään. Kukin tienatkoon omat rahansa.
Jää mitä jää. Jotkut jättävät velkaa.
Mikään perintö ei ole riittävä, jos asat ovat muuten pielessä. Paras oppi on se, että oppii käyttämään rahaa järkevästi, saa ammatin ja elää ns. normielämää. Muunkinlainen elämäntyyli on ok, jos pärjää eikä aiheuta ongelmia itselle tai muille.
0 euroa. En ala säästämään kenellekään omia rahojani. Omat vanhempani saavat myös tuhlata omaisuutensa eläessään jos haluavat.
Vierailija kirjoitti:
Ei mitään. Kukin tienatkoon omat rahansa.
Niin Tommi! Suvun metsät myy.
Hyvä lapsuus, kannustus, tuki ja rakkaus läpi elämän. Rahoilla niin väliä.
On tarkoitus jättää muutama asunto Helsingistä ja muuta omaisuutta luultavasti puolesta miljoonasta ylöspäin
Esimerkki. Miten menot suhteutetaan tuloihin, elintavat, jne.
Molemmille lapsille asunto-osakkeet Helsingistä. Joka kolmas vuosi annan verovapaan 4999e heidän sijoituksiin. Ilahdutan eläessänni miten vaan voin ja jaan kaiken mahdollisen etukäteen. Ei tule perintöriitoja.
Minulta ei jää perintöä. Mökin myyn veljelle jossain vaiheessa, ettei jäisi lapselle taakoiksi ylläpitokustannukset.
Sain yllättäin vähän yli kymppitonnin vaikka en ollut odottanut euroakaan.
Saa sillä ostettua pari aurinkokennoa, ihan kiva.
Parempi kun ei jätä mitään niin oppivat paremmin pärjäämään tässä maailmassa kun kaikki on itse saavutettua eikä raha ohjaa valintoja.
Itse tulen saamaan n 700.000. Siitä menee verot, olkaapa hyvä kaikki elämöntapatyöttömät.
Itseltänitullee jäämään n 500.000 kullekin lapselle. Isänsä perivät myös. Hän on meistä se parempipalkkainen, mutta ei perinyt omilta vanhemmiltaan noin paljon. Van n 200.000.
Riippuu omaisuuden määrästä. Multa ei jää muuta kuin asunnossa olevat huonekalut, vaatteet jne.
Kirkkokaverini kehui miten hyvin hänen äitinsä oli käyttänyt rahat, tilillä taisi olla joku 20 e kun menehtyi. Niin sen pitäisi ollakin, omat ansaitut rahat käytetään itteensä vanhuutta helpottamaan.
Onneksi ei ole lapsia. Noin 250 000€ jää kissojen katastrofiyhdistykselle.
Paras ne on hoitaa omaisuudet ajoissa lasten nimiin, niin ei mene perintöveroa. Itselle jättää sen verran mitä tarvitsee.
Sen verran on riittävä, ettei perillisille jää kuluja maksettavaksi kuten perintöveroja kohteista, joita ei saa myytyä.
Suomalaiselta jää keskimäärin muutama kymppitonni + muuttotappiopaikkakunnalla sijaitseva 70-/80-luvun mörskä, jonka varastoja ja kaappeja saa siivota viikkotolkulla heittäen suurimman osan kaatopaikalle.
Hyvä perintö olisi minusta selkeät toimintaohjeet hautaamisesta ym, listaus salasanoista ja tileustä jne sekä 99,9% omaisuudesta tilillä. Tilin saldo voi olla mitä vaan, arkkurahat riittää. Hyvä jos henkilö käytti varat itseensä.