Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka nopeasti olette päässeet märkäruvesta eroon? Ja miten?

Vierailija
25.09.2010 |

Intistä tuli tuliainen meidän perheeseen.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli joskus kauan aikaa sitten.



Tytöllä oli vajaa kk sitten ja antibioottikuurilla ja Sibicortilla sekin lähti helposti.

Vierailija
2/6 |
25.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Antibiootit ja sibicort!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

paasee yleensa eroon antibioottivoiteella n. 3-5 paivassa; noin on ainakin meilla ollut liki aina (lapsilla ollut useammankin kerran, mutta ollaan aina onnistuttu taltuttamaan alkuunsa). Mutta jos tauti on ehtinyt levita laajemmalla alueelle, voidaan tarvita suun kautta otettavia antibiootteja, ja niissahan minimikuuri on yleensa tuo 5 pvaa.

Vierailija
4/6 |
25.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

aamuin illoin olen lapset kylvettänyt, että rupi pehmenee, sitten rapsutellut ruven pois ja putsannut puhdistusineella ja sitten sivellyt päälle bacibactia ja puhtaat vaattet päälle.

Pyyhkeet ja vaatteet joka käyttökerran jälkeen pyykkiin.

Ei kai tuollaiseen vaivaan tarvitse lääkkeitä hakea?

Vierailija
5/6 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ettei taustalla ole syyhy ja raavittu iho? Meillä leviää parhaillaan päikyssä syyhy ja osalla diagnosoitu märkärupi kun ovat raapineet rikki ihonsa.

Vierailija
6/6 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

desinfioimalla ja basibactilla. Pahimpiin rupiin laitoin ohuen siteen suojaksi ettei neste leviä joka paikkaan, vaihdoin joka desinfioinnin yhteydessä (3x pvässä). Yhdellä tupolla desinfioitiin vain yksi rupi, sitten vaihdettiin. Tytär sai em vaivan raavittuaan hyttysenpuremia kesällä.



Kuulin että nykyään annetaan antibiootteja mutta en halua niitä tarpeettomasti lapselleni

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kolme