Eikö olekkin ihanaa olla työtön
Minusta ainakin on ja saa nukkua pitkään eikä huolta huomisesta. En voisi vaihtaa stressitöntä elämääni kiireiseen stressi elämään jossain firmassa jossa ei arvosteta.
Kommentit (25)
Ei ollut työttömyys aikoinaan ihanaa, päinvastoin.
Nykyisinhän se on (olisi) vielä vaikeampaa, tarkempien työnhakuvelvoitteiden vuoksi.
Yritätkö todistaa itsellesi, että juu, kyllä näin on, vaikka oikeasti hävettää 🤔? Tarvitset muilta vähän tukea, että edes itse uskoisit sanomaasi
Samaa mieltä. Jäin työttömäksi 12 vuotta sitten. Silloin säästöjä oli piilossa puoli miljoonaa, nyt enää 380 000. Pärjään kuitenkin tuilla ja säästöilläni hyvin loppuelämäni.
Kyllä tämä näin kesäkuukausina on. Talvisin joutaa töihin.
Mää nautin. Ei oo aikatauluja eikä veemäisiä asiakkaita urputtamassa.
Oho, miksihän ei sua ap arvosteta?? Mietippä ihan ite, tai kysy kavereiltas..
On rento olo ja voisi kohta ottaa päiväunet.
On täällä mökillä mukavaa. Tänään vielä sauna ja muutama sauna olut.
Vierailija kirjoitti:
Ei ollut työttömyys aikoinaan ihanaa, päinvastoin.
Nykyisinhän se on (olisi) vielä vaikeampaa, tarkempien työnhakuvelvoitteiden vuoksi.
Työnhakuvelvoite?
Mikä ongelma se nyt on? Voit kirjoitella loistavia kohdennettuja hakemuksia pääsemättä edes haastatteluun.
Työnhakuvelvoite on yhtä tyhjän kanssa, koska yrityksillä ei ole velvoitetta palkata.
Huono. Olisit jättänyt pois tuon jonkun firman jossa ei arvosteta. Mikä pakko just tommoseen paikkaan on mennä töihin, mä olen ainakin ollut aina kivoissa työpaikoissa jossa arvostetaan. Ei nyt oikein iske tämä miljoonas samankaltainen työttömyys on ihanaa-provo.
On se ihan mukavaa suurimmaksi osaksi.
47 mies kirjoitti:
On täällä mökillä mukavaa. Tänään vielä sauna ja muutama sauna olut.
Voit samalla opetella kirjoittamaan, päiviesi ratoksi, siinä oluen ohessa 👍🏻
Kokoomuksen trollitehtaalla jaksetaan sunnuntainakin.
Työtön mies kirjoitti:
On rento olo ja voisi kohta ottaa päiväunet.
Ymmärrän, onhan se loisena olo varmaankin raskasta! Mutta arvaas mitä, tänään on sunnuntai, ja moni muulin on vapaalla, ihan ansaitulla 😇
Työttömänä sain kaapit siivottua ja ylimääräiset romut myytyä kirpputorilla. Se etu siinä oli. Asunto ei olllut koskaan ennen niin viimeisen päälle jynssätyksi.
Olisi etenkin kun sairastan kroonista kipusairautta, mutta hullut naapurit alkavat metelöimään aina viimeistään kuuden aikaan aamulla, myös sunnuntaisin.
Ja ikimuistoisia kokemuksia karttuu! Välillä heräsin myöhään pilvisenä päivänä, välillä aurinkoisena. Joskus söin Myllyn Paras makarylliä, joskus Xtraa.