Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä vaivaa lapsia?

Vierailija
14.08.2008 |

toinen asiaan vaikuttava tekijä on se, että olen eräänkin kerran nähnyt lapsien räpeltävän käsillään irtokarkkeja.



hyi hyi

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsingissä Torpparinmäentie 1 sijaitsevan S-marketin irtomakeisiin epäillään 13.8.2008 kaadetun pieni määrä laimeahkoa kuparisulfaattiliuosta.



Irtomakeiserä on ollut myynnissä tapahtumahetkestä 14.8. puoleen päivään saakka, jolloin asia tuli ilmi. Kaikki irtomakeiset vedettiin välittömästi pois myynnistä ja S-marketin henkilökunta otti yhteyttä poliisiin.



Asialla epäillään olevan alaikäisten koululaisten, jotka ovat saaneet aineen haltuunsa 13.8. läheisen yläasteen kemian luokasta. Koulun mukaan oppilaiden käsiteltäväksi tarkoitettu nestemäinen, veteen laimennettu aine on kuparisulfaattipitoisuudeltaan laimeaa ja sitä on ollut oppilaiden saatavilla vähäinen määrä, noin 1 dl. Aineseos on kuulunut oppilaiden vapaasti käsiteltäviin aineisiin.



Asiaa tutkitaan Malmin poliisipiirissä epäiltynä vaaran aiheuttamisena.



Henkilöitä, jotka ovat ostaneet irtomakeisia kyseisestä liikkeestä 13.8. - 14.8.2008 välillä eivätkä ole niitä vielä syöneet, pyydetään välttämään kyseisten makeisten syöntiä ja palauttamaan ne liikkeeseen.



Mikäli makeiset on jo ehditty syömään, niistä mahdollisesti ohimenneitäkin vatsaoireita saaneita pyydetään ottamaan yhteyttä Malmin poliisin päivystykseen klo 08 - 18 välillä, numeroon 09-189 4391.



Mikäli oireet ovat voimakkaita tai jatkuvat, henkilöitä pyydetään ottamaan yhteyttä paikalliseen terveyskeskukseen.



Merkittävä määrä vahvaa kuparisulfaattiliuosta aiheuttaa yleensä noin tunnin kuluttua nauttimisesta oksentelua, vatsaoireita ja metallin makua suussa.



Kuparisulfaattia käytetään nahkateollisuudessa, levämyrkkynä, sähköparistoissa ja väriaineiden valmistuksessa.



IS

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla