Perkele, tuli yli tonnin Visa-maksu
Kommentit (23)
ja katsot tiukalla seulalla mitkä on välttämättömiä menoja ja mitkä taas turhia. Ja alat karsia.
Ruokalaskussa on helppo säästää kun katsoo tarjouksia ja kilohintoja.
Ja lopetat shoppailun.
Tää toimi minulla. Ennen oli mullakin hirveitä visalaskuja, joskus jäi jopa rästiin kun ei ollut rahaa maksaa. Muutama vuosi sitten sain "herätyksen" ja nyt on säästöjä.
ja lyhennetään aina vaan siihen kahdeksaan sataan.maksettas senkin alle jos ois jotain millä maksaa.
olla yllätys. Mullekin tuli tonnin lasku, mutta olin laskenutkin niin etukäteen ja jemmannut rahat sitä varten. Pidä muutama kuukausi kirjaa kaikista menoista, myös pienimmistä. Ja karsi vähäksi aikaa kaikki turha, kuten kahvikupilliset kahvilassa jne. Kun saat talouden tasapainoon, käytä visaa vain matkoilla ja anna silloinkin itsellesi joku maksimisumma, jonka edestä sinulla on varaa kuluttaa.
ollaan kierteessä.joo ja on tuo normaalia isompi.yleensä noin 700-800 euroa ja tuokin on jo liikaa.voih, tätä elämää.ei jää mitään säästöön.
alussa joutu siirtämään visalta rahaa tilille että sai maksettua kesäkuun visalaskun :(
että kuinka säästäisin ruuassa mutta kun jo nyt olen tarkka kilohintojen kanssa(ostan melkein poikkeuksetta halvinta) ja pyrin ostamaan -30% lihoja.
meneekö teillä rahaa enemmän kesällä kuin talvella?
AP:lle säästövinkkejä ei ole antaa.... Kokeilisitko pienentää joka kuukausi visa-menoa. Eli pyrkisit siihen, että aina vain pienempi ja pienempi olisi visa-lasku. Varmasti tuosta kierteestä on vaikea päästä irti, sen myönnän. Mutta luulisi muutaman kuukauden tiukalla budjetoinnilla sen onnistuvan. Jos vaikka joka kuukausi menisi satanen vähemmän ku edellisessä? Ja jouluna mopo ei karkais käsistä...
Tai sitten ostaa tavarat kortilla, joka veloittaa saman tien rahat tililtä. Ei tule murheita isoista Visalaskuista
jos kerran menee noin paljon niin olet/olette varmaan hyvissä hankkeissa?miksette maksa käteisellä?
et saatas maksettua lasku minun tuloista(parikymppiä yli kuussataa) mutta ei onnaa :(
Ruokaa saatte syödä, edullista sellaista, mutta muuten ei mitään uusia hankintoja, ei edes kirppikseltä. Vähän aikaa alkusyksystä pärjää varmasti lapsetkin vielä kevät- ja kesävaatteilla. Ruokakauppaan vaan kerran viikossa, muihin kauppoihin tai huvituksiin ei lainkaan. Automatkat ja kaikki muukin tuhlailu minimiin.
Tee vihko, johon sarakkeita, esim. vaatteet, asuminen, ruuat, pesuaineet, herkut, harrastukset, liikkuminen/matkustaminen, vakuutukset, sähkö, vesi, lahjat/viemiset, jne. Kirjaa sitten jokainen ostos sinne vihkoon, kauppakuiteista erittelet eri sarakkeisiin kuuluvat ostot ja käteisellä maksetut kioskiostot muistat myös merkitä. Kun jatkat tuota erittelyä puoli vuotta, niin alat saamaan todellista kuvaa, mihin teidän rahat oikeesti kuluu. Siellä voi tulla vastaan yllätyksiä, että esim. lottoon menee yllättävän paljon. Ja sen jälkeen kun tietää mihin kuluu minkäkin verran, niin voi järkevämmin pohtia sitä, mistä voisi säästää. Ja tietysti niitä suurimpia summia kannattaa aina kilpailuttaa, ettei maksa liikaa sähköstä, vakuutuksista, jne.
Nythän teilläkin on vain sellainen epämääräinen jättimöykky nimeltään visa-lasku. Niistä ostoksista on jo niin kauan aikaa, että hyvä jos muistatte mihin nuo rahat ovat menneet. Alkakaa käyttämään pankkikorttia, jolloin saatte palautteen rahan käytöstä ja tilin tilanteesta paljon nopeammin.
jos kerran menee noin paljon niin olet/olette varmaan hyvissä hankkeissa?miksette maksa käteisellä?
miksi ihmeessä maksaisin käteisellä kun saan korotonta maksuaikaa jopa yli kuukauden? Visahan ei ole luottokortti, ellei sitä luotto-ominaisuutta siihen ota! Meidän nettotulot on n. 9000e/kk , eli ei ne visalaskut paljon tunnu.
meinasin että käyn tänään kirpparilla(huvikseni,ei tarvita mitään) mutta enpäs taida mennäkään. vaipat ja maidon käyn lidlistä, mutta muuten käydään supermarketissa.eli plussakortin vuoksi vakuutukset ja sähkö on plussayhtiöissä.joo ja tuosta lotosta..mies teki just muutamaks viikoks eteen päin..ja lappu makso 12e. viinaa ei juoda, mutta mies polttaa :( joo, tiedän iso menoerä, mutta ei ole ukolla haluja lopettaa(en ymmärrä miksi ei ole).sitä kun vaan vois olla ostamatta yhtään mitään niin varmaan säästys rahaa, mutta ei vaan jotenkin pysty.voi ku ois kunnolla rahaa niin ei tartteis tälläisiä murehtia.
kun sitten ei ole rahaa millä maksaa visalasku.niin ja noilla yhdeksän tonnin tuloilla on varmasti hyvä elää... :-/ meillä jää käteen ennen mitään maksujen maksamista noin 1800e.
Sitten alatte ajaa visaa alas tyyliin satasen per kuukausi. Näin mä tein ja nyt on 200 euron lasku, tonnista lähdin minäkin.
Siis onko tonnin lasku normaalia suurempi? Tai onko se ongelma? Jos on ongelma, mieti voitko maksaa yhdessä erässä vai maksatko vain minkä voit ja ensi kuussa loput. Ja jos et voi maksaa edes minimiä, ota heti yhteys Luottokuntaan.
T. normaalisti n. 3000 lasku kuussa - mutta maksankin kaiken kortilla