Miksi niitä tuotteita on kaupassa niin vaikeaa käydä punnitsemassa?
Kommentit (9)
Ehkä ne ihmiset käy paskallakin siten, että jättää hanurinsa pyyhkimättä.
Yleensä joko:
a) hajamielisen vanhuksen vahinko
b) epähuomiossa joku ostamassa salaattipussia eikä tajunnut katsoa, että se onkin kilo- eikä kappalehintainen tällä kerralla
c) turisti, joka on tottunut, että kassa punnitsee kassalla, tyyliin Lidl
Äsken ainakin oli ihan tavallinen keski-ikäinen asialla, punnitsematta selkeästi kilohintaiset tuotteet, tomaatit, banaanit jne.
Sorry, punnitsin tuotteet, mutta en laittanut lappua huolellisesti, se ei enää ollut tuotteessa kiinni. Löytyi myöhemmin hihaan takertuneena.
Ostan useimmiten hedelmät Lidl.stä ja jossa kassalla punnitaan. Joten joskus, kun käyn muissa kaupoissa on muutaman kerran unohtunut punnita etukäteen vaaalla. Kyllähän se harmittaa ja nolottaakin, kun tajuaa vasta kassalla. Joskus olenkin jättänyt tuotteen kassalle suosiolla. Varsinkin, jos on jonoa ja vaaka jossain "huitsin nevadassa".
Mä juuri jätin salaatin punnitsematta. Kertakaikkiaan unohdin että se pitää punnita, kun viime kauppakäynnistäkin oli tovi vierähtänyt jo eikä ollut muitakaan punnittavia tuotteita muistuttamassa että hevit pitää punnita. Hups ja anteeksi. T. Nuori aikuinen
Käyvät normaalisti Lidlissä, siellä kun itse punnita.
Eikä oo harmainta hajuakaan, mitä ollaan otettu pussiin. Ja sitten kestää...