Saako S uomessa istukan mukaansa synnäristä?
Kommentit (7)
vaan se laitetaan kuoppaan, istutetaan päälle puu ja peitetään kuoppa.
Itse en aio miettiä istukkaa sen kummemmin kuin on tarvis, otan mieluummin tämän tulevan vauvan mukaani synnäriltä. ;D
Sen verran osallistuva kuitenkin olen (taas kerran), että olen etukäteen antanut (sairaalalle) luvan ottaa istukkaverta talteen vauvan synnyttyä. Menee hyvään tarkoitukseen. Sen jälkeen se on bai bai, istukka ja kiitos hyvästä työstä. Mun istukalla on nääs määräaikaissopimus mun kanssa.
Oikeasti, onko tuossa istukan mukaan ottamisen taustalla joku "oma" ajatusmalli; uskomukset tms.? Ihan silkasta mielenkiinnosta utelen.
Sen voi säilöä esimerkiksi suolaliemessä tai kuivattaa.
se oli ämpärissä sängyn alla aika pitkään, heräämöstä vietiin synnärille ja siellä se vasta vietiin pois. Kätilö katseli ämpäriä ja sanoi että tästä saisi melkoisen muhennoksen :D Olisi sen voinut vaikka pilkkoakin sen verran hankaluuksia teetti.
Kuinka joku voi edes kuvitella säilövänsä istukan? Oon kuullut että jossain uskonnoissa siitä jopa tehdään suvulle juhla-ateria lapsen syntymän johdosta!
Laitetaan minigrip-pussissa pakastimeen vai?