Te jotka teette lähityötä, kuinka pitkä työmatka teillä on?
Ajallisesti kuinka pitkä matka? Millä kuljet?
Tuntuu todella raskaalta tämä noin 1h 15min - 1h 30 matka bussilla ja kävellen. Lähtö kotoa klo 6 ja jälleen kotona klo 17. Ei tässä paljon jää aikaa lasten kanssa olemiseen.
Kommentit (28)
Tarkenna vielä että tuo 1h 15 - 1h 30min on per suunta, eli noin 2h 30min - 3h per päivä pelkkiin matkoihin. Työaika 8h/pv.
Ap
44km, noin puoli tuntia autolla. Julkisilla menisi vähintään 1,5h, en ikinä kulkisi sellaista matkaa.
850m. Aiemmin oli 500m ja nyt harmitti, kun asunto löytyi näin "kaukaa". Mietin ihan oikeasti, että jaksanko kulkea töihin, kun olen tottunut asumaan niin lähellä. :D Aivan älytöntä, kun miettii, mutta muuttaessa sitä näkee uhkakuvia kaikkialla...
Vierailija kirjoitti:
Tarkenna vielä että tuo 1h 15 - 1h 30min on per suunta, eli noin 2h 30min - 3h per päivä pelkkiin matkoihin. Työaika 8h/pv.
Ap
Eikö tuossa kohtaa olisi jo järkevää vaihtaa työpaikkaa tai asuntoa?
Ei ole tämän hetken tilanne, mutta aikoinaan lähdin kotoa klo 5.00 kävelemään bussipysäkille. Siitä keskustaan, jossa vaihto toiseen linja-autoon. Matka Helsingin keskustaan, josta lähijunalla työpaikan läheiselle junaseisakkeelle, josta kävely työpisteeseen. Siellä perillä vähän ennen klo 8, jolloin työaika alkoi. Sama takaisin päin, ja kotona klo 19.
Linnuntietä matkaa on n. 3 km, näin kesällä pyöräilen parikymmentä minuuttia, jollen innostu kiertämään vähän pidempää reittiä. Julkisilla menee 25-30 minuuttia. Parasta on, että kävellen ja pyörällä pääsee tosi nättiä ja rauhallista reittiä pitkiä Stadin rantoja.
Työmatka 2.4 km tai 3.2km riippuen kumpaa kautta ajan. Työajoa tulee sitten 0-130km päivässä riippuen asiakaspaikkojen sijainnista.
20 km, autolla vartti. Eipä sinne edes julkisia kulje nyt kun koulut loppui. Tai siis menee yksi vuoro, mutta se on 16:30.
Puoti samassa talossa, jossa asustelen.
Naimassa oltiin äsken, kun vaimo joutu asiakaspalveluun.
Joskus aina sattuu asiakas eksymään 😁
Autolla 11km suuntaansa. N 10min tai jotain.
Kesäkauden pyöräilen useimmiten, reittiä joka on 10km. 27-29min.
Alle kilometri ja ehkä kymmenen minuuttia menee kotiovelta pukuhuoneen ovelle. Lähden kotoa 20 minuuttia ennen työpäivän alkua ja ehdin vielä pukkarissa vaihtaa työvaatteet ja ajoissa osastolle. Kävellen kuljen.
Työmatkani on 500 m,. Kävellen aikaa menee 5 minuuttia, mutta sulan maan aikaan kuljen pyörällä, silloin menee vaan pari minuuttia. Arvostan vapaa-aikaa enkä halua tuhlata sitä työmatkoihin.
Autolla n.5min, kävellen 10-15min ja silloin kävelen hissunkissun linnunlaulua kuunnellen tuulen humistessa puiden latvustoissa (kaupungissa olen, mutta reitti metsäistä). Pituudeltaan matka on n.1,5km, näin on ollut nyt n.7v ajan, sitä edelsi 3v jolloin työmatkaan meni 3-10min.
Joskus lasteni ollessa 4v ja vajaa 6v kävin yhden kauden, elo-kesäkuu, töissä Hgin Koskelassa ja se oli niin raskas kausi, että sen jälkeen en ole enää moista työmatka-aikaa ottanut harteilleni.
Ensin bussilla n.30-45min/suuntaansa ja sitten vielä n.20-30min kävely perille päästäkseni, sattui vielä olemaan todella luminen talvi ja tuo kävelyosuus oli hieman heikommalla aurauksella, olin niiden n.10-10,5h päivien jälkeen aivan kuitti, jonkinlaisen lohdun sain kuitenkin siitä, että saimme sumplittua miehen kanssa lastemme päiväkotipäivien pituudeksi aina max8h, yleensä 6-7h.
Mutta ei enää ikinä vastaavaa työmatka-aikaa!
Mikä ihme on lähityö?
Tällä hetkellä työmatka 4,5 km. Pääsääntöisesti kuljen bussilla. Siirtymineen pysäkeille yleensä menee matkaan noin 30 min suuntaansa.
Vierailija kirjoitti:
Puoti samassa talossa, jossa asustelen.
Naimassa oltiin äsken, kun vaimo joutu asiakaspalveluun.
Joskus aina sattuu asiakas eksymään 😁
Siis kenen kanssa nait, jos et vaimosi?
Talviaikaan menee se 1-1,5h julkisilla, eli talsit kilsan pysäkille ja toivot, että se dösä tulisi ja sitten köröttelyä ja loput ajasta duunipaikalle, missä nyt onkaan. Kun tekee liikkuvaa työtä eri asiakkaiden luona. Kesä-aikaan, kun on fillarikelit, niin 40 min tai tunti yhteen suuntaan, sekä takaisin päivän jälkeen. Asun siis pks-ulkopuolella, jossa ei ole kunnon joukkoliikennettä, eikä varaa omaan autoon.
Yhteen suuntaan 45-65 min