Ei ole muuta paikkaa vaihtaa juhlavaatteet päälle kuin juhlapaikan vessa, ehdotin tätä juhlien emännälle ja sanoi ettei tarvitse tulla
Siis olen menossa yo-juhliin ja ostin sellaisen kauniin kynähameen menemään vaaleanpunaisen paidan kanssa. En halua ajaa bussissa monta tuntia tuo hame päällä sillä riskillä että se likaantuu tai rypistyy siellä.
Noh, vaihtoehdoksi ei sitten jäänyt muu kuin vaihtaa kollareista juhla-asuun vasta juhlapaikan vessassa, eli siten että joku vieras saattaa nähdä kun luikahdan vessaan vaihtamaan reppu mukanani kollarit päällä. Ehdotin tätä juhlien emännälle eli pojan äidille ja hän vastasi että minun on itse keksittävä parempi ratkaisu mutta juhlapaikalle saapuminen kollarit päällä ei tule kuuloonkaan, ja tässä tapauksessa minun ei tarvitse tulla.
Mitä teen? Ahdistaa ja harmittaa että rakkaan perheen ainutkertainen juhla jää välistä.
Kommentit (50)
No älä mene sitten. Kynähametta voit käyttää myöhemminkin erilaisissa tilaisuuksissa.
Likaantuminen ja rypistyminen kuulostaa lähinnä tekosyyltä ja voisit ihan hyvin sen tunnin pari istua hame päällä julkisissa. Istut sinä varmaan juhlissakin ja mitä jos tiputat vaikka ruokaa päällesi.
En katsoisi hyvällä minäkään, että tullaan yo-juhliin ensin kollareissa. Jotain tapoja.
Pepusta hikisillä ja ryppyisillä vaatteilla ne muutkin sinne juhliin tulee, bussiin vaan kynöhameessa.
Vierailija kirjoitti:
Eikö tällä palstalla pyöri muut kuin heikkolahjaiset?
Eipä juuri.
Mutta tietysti heikkolahjaisetkin tarvitsevat oman paikkansa, ja se on sitten tämä.
(Kyllä, ymmärrän mihin kategoriaan väistämättä kuulun itsekin.)
No et kyllä pääsisi kollarit päällä meidänkään juhliin. Eikö muka ole mahdollista ottaa vaikka taksi tmv. hame päällä? Puhutaan kuitenkin yhdestä päivästä.
Vähän teennäisesti kehitelty, joten 1/5
En kyllä ymmärrä, miksei hametta voisi vessassa vaihtaa. En minäkään bussissa menisi tuntikausia juhlatamineissa.
Äitini oli aikoinaan tuota tyyppiä, joka ihan oikeasti pisti perheensä vaihtamaan juhlavaatteet päälle milloin missäkin huoltoaseman vessassa... ettei vaan rypisty. Jossain vaiheessa kieltäydyin lähtemästä juhlin, jos joudun vaihtamaan vaatteita kesken matkan.
Vierailija kirjoitti:
Voin nussia sinut puhki vessassa. :)
Et voisi vaan haluaisit. Se on sun ongelma, kuten käsitevarastosi suppeuskin.
Vierailija kirjoitti:
No et kyllä pääsisi kollarit päällä meidänkään juhliin. Eikö muka ole mahdollista ottaa vaikka taksi tmv. hame päällä? Puhutaan kuitenkin yhdestä päivästä.
Aloittajan bussimatka kestää monta tuntia. Taksimatka ei taida olla kohtuuhintainen.
Minä en ole yhtä nipo kuin aloituksessa on. Meillä voi vaihtaa vaatteet vaikka makuuhuoneessa.
Siis jollain roska-autollako matkustelet vai miten ne bussit nyt noin saastaisia ovat? Ota istuinalusta mukaan, jos noin kammottaa.
Aloittaja on provo, jos meinaa vielä ehtiä tänään valmistujaisjuhliin monen tunnin bussissaistumisen jälkeen.
Rypistyyhän ne juhlavaatteet väkisin, paitsi jos aiot seistä koko juhlan ajan, etkä kumartele tai kyykistele nostamaan mitään tms.
Vierailija kirjoitti:
Pepusta hikisillä ja ryppyisillä vaatteilla ne muutkin sinne juhliin tulee, bussiin vaan kynöhameessa.
Bussiin VAIN kyntöhameessa, hoidetaan ne kynnöt sitten siellä juhlapaikan vessassa se hame korvissa.
Varaa hotellista päivähuone, näin olemme tehneet esim. hautajaisiin mennessä.
Eikö tällä palstalla pyöri muut kuin heikkolahjaiset?