Ei ole todellista miten usassa toimitaan myymälävarkaitten kanssa.
https://www.suomenuutiset.fi/nollatoleranssi-kauppa-antoi-potkut-myymal…
Ei saa puuttua, ei saa juosta perään, ei saa soittaa polisille. Taidan lähtee käymään tuolla liikkeessä ja pöllin merrki vaatteita.
Kommentit (11)
Sähkölukot oveeseen ettei pääse ulos ennen kun maksaa.
On äärimmäisen vastuullista työnantajalta erikseen kieltää myyjiään menemästä väliin myymälävarkauksissa. Ikinä missään ja varsinkaan jenkeissä ei voi tietää, miten varkaat ovat aseistautuneet ja muutama rätti ei ole ihmishengen arvoisia. Jo varkaiden kuvaaminen tai poliisin soittaminen varkaiden nähden voi aiheuttaa reaktion varkaissa. Ehkä ketju ei myöskään halua poliisia paikalle myymälään pidättämään varkaita, koska siitäkin voi seurata ammuskelu.
Eiköhän tuossakin tapauksessa se myymälävarkautta tarkoittavan viivakoodin skannaus käynnistä jonkinlaisen prosessin, jolla se ilmoitus menee poliisin tietoon ja vakuutusyhtiö korvaa sitten menetykset.
USAssa varkaus ei ehkä ole niin iso asia kuin Suomessa. Yhteiskunnan lähtöoletus on, että kaikkihan haluavat uusia tuotteita. Ja että moni huijaa saadakseen niitä. Tämä jollain tasolla jopa hyväksytään realiteettina.
Kaliforniassa uuden lain myötä alle 1000 dollarin varkauksiin ei edes poliisi puutu vaikka soitettaisi
Vierailija kirjoitti:
Niin kun ne on tavaroita. Kukaan nyt ala nitten takia vaarantamaan terveyttään.
Siksi pitääkin puuttua. Ehkä myymälävaraskin miettii toisen kerran kannattaako omaa terveyttä vaarantaa jonkun merkkivaatteen takia.
Samalla tavalla suomessa on useiden liikkeiden henkilökunta on ohjeistettu, ei tarvitse lähteä sitä varten usa:an asti.
Vierailija kirjoitti:
Kaliforniassa uuden lain myötä alle 1000 dollarin varkauksiin ei edes poliisi puutu vaikka soitettaisi
Ja vaikka poliisi puuttuisikin niin syyttäjät eivät nosta syytteitä niin on aiheuttanut samalla tuon ettei poliisit jaksa turhaan niitä nappailla. Joten alle 1000 rikokset on käytännössä sallittuja toteuttaa.
Opettele yhdyssanat ensin, jookos.
Vierailija kirjoitti:
Sähkölukot oveeseen ettei pääse ulos ennen kun maksaa.
Oveeseen, voi hyvänen aika.
Niin kun ne on tavaroita. Kukaan nyt ala nitten takia vaarantamaan terveyttään.