Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Velvollisuus majoittaa sukulaisia?

Vierailija
29.05.2023 |

Appivanhempien mielestä miellä on tällainen. Asumme ainoina pk-seudulla ja miehellä valtava suku. Ja nyt siis mm. miehen sisko muutti niin, että laski alunperinkin sen varaan, että me sitten majoitamme hänet, kun hän käy tenttimässä Helsingissä. Minulta ei edes kysytty asiasta etukäteen.

Itselläni on kokemusta vain siitä, että äitini veljen perhe majoittui meille kesänviettoon, kun oltiin lapsia. Vastavuoroisesti he majoittivat meidät, knu kävimme Helsingissä ja vietin myös mm. hiihtolomia heillä.

En ymmärrä tuollaista ajattelutapaa yhtään!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

On velvollisuus jos on pieni visiitti, mutta mikään laki ei tätä määrää

Vierailija
2/4 |
29.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole mitään tälläistä velvollisuutta. Se on teidän koti eikä mikään motelli. Te saatte päättää kuka teille tulee kylään ja milloin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

On velvollisuus jos on pieni visiitti, mutta mikään laki ei tätä määrää

Minulla ei ole mitään sitä vastaan että miehen sukulaisia kutsutaan kylään tai he yöpyy täällä, mutta eihän se ole mitään normaalia kyläilyä, jos toinen vain omin päin päättää ja jopa muuttaa sen varaan laskien, että hän sitten majoittuu täällä, kun hän tarvitsee majoittumispalveluja.

ap

Vierailija
4/4 |
29.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sukulaisuus velvoita majoittamaan ketään omaan kotiisi.

Tämän olen tehnyt selväksi jo omille sukulaisille. Minun veljet meni niin pitkälle, että ne jo kutsui omia aikuisia lapsiaan minun kotiini kyläilemään.

Rasittavia tuollaiset ihmiset, jotka kutsuu itse itsensä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kaksi