Tietokoneen kanssa apua
En pääse kirjautumaan läppärille, ilmeisesti ei ole edes tiliä jolle kirjautua. Tulee teksti "This feature requires removable media, such as a USB flash drive. Please connect a USB flash drive, and then try again". Aivan käsittämätöntä, lapseni oli oli koneella ja teki jotain. Tietääkö joku, että mitä tehtävissä tai millä foorumilla voisin kysyä asiaa?
Kommentit (6)
Kai olet käynnistänyt koneen uudestaan?
Kiitos, mutta kun ei pääse mitenkään kirjautumaan sisään, salasana on yhtäkkiä väärä, en ole sitä vaihtanut ja sit ainoa mitä tulee on tuo teksti This feature.. Ja olen käynnistänyt uudelleen, ei apua. Pystyykö tälle tekemään jossain huollossa jotain
tässäkin olisi googlaus auttanut
https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/unable-to-log-int…
On päästävä BIOS-asetuksiin. Minun koneellani kun sen käynnistyessä takoo esc-näppäintä. Joissain koneissa on joku f12 tms. Lisäksi pitää osata muuttaa boot options kohtaan hard disk. Nyt se kone tosiaan odottaa USB-muistitikkua jolta bootata.
Voi että hävettää olla tällainen idiootti ja olen yrittänyt tavata tuota googletus-linkkiä, homma ei aukea. Eli nyt olen päässyt hieman pidemmälle, Choose an option -valikkoon. Olen resetoinut läppärin, ei auttanut. Olen yrittänyt kurkkia näitä vaihtoehtoja läpi, mutten tajua näistä mithään. Mistäs boot options vaihdettais hard disk -hommaan? Use a device - troubleshoot, mihin seuraavaksi
Kiitos ja anteeksi
On laittanut boottaamaan USB-tikulta. BIOSiin ja korjaamaan buuttaus tapahtumaan kovalevyltä, tai sitten jos järjestelmä ON usb-tikulla, niin kyseinen tikku takas kiinni koneeseen.
Ei tuota ihan vahingossa aikaan saa, että osannee mennä takas sinne, mistä tuon tekikin.