Ompelukoneen oikuista jotain tietävät auttakaa!
Mistä johtuu että kone jättää tikkejä ompelematta? Muutaman sentin välein "loikkaa" eli suoralla tekee liian pitkän tikin ja siksakilla suoran. Eilen onnistuin saaman koneen puolakoteloon "sykkyröiden sykkyrän" ja meni varmaan tunti että sain sen selvitettyä. Jossain siis yhä mättää mutta missä? Kone on lähes uusi perus-Singer.
Kommentit (7)
- vääränlainen neula (se voi oikeasti olla rikki kärjestä, vaikka sitä ei näy), liian ohut tai paksu
- ylälanka pujotettu väärin, kireys väärä
- alalanka puolassa huonosti
- puolapesässä likaa
Itse onnistuin tuhoamaan kolme uutta peruskonetta ennen kuin uskoin, että ne on ihan paskoja. Lopulta hommasin 50-vuotta vanhan teollisuuskoneen niin ei ole ollut mitään ongelmia.
No kannattaa kuitenki kokeilla, että auttaako, jos muutat ylälangan kireyttä. Voí olla, että ei "ehdi" joka kerta kiepahtaa sieltä alalangan ali.
tutki käyttöohjetta, ainakin mun singerin ohjeessa on "vikalista". Siksakille ja suoralle ompeleelle piti olla eri kireys.
pyöriikö puola varmasti oikeaan suuntaan?
olen laittanut uudelleen useamman kerran uudelleen, puolakotelo tuli putsattua eilen kun jouduin purkamaan sen atomeiksi (siis ihan "luvallisia" osia irroittelin). Täytyykin tarkistaa se neula ja sitten säädellä tuota langan kireyttä.
Joo, kunnon teollisuuskone olisi takuulla parempi kone mutta sen verran vähän ompelen että tuollaisella perusvehkeellä pitää pärjätä. Eikä tuon nyt ihan halpis pitäisi olla, ompelija-siskoni sen on minulle valinnut.
Ap kiittää.
syynä voisi olla paininjalan väärät säädöt tai nöftä pistolevyn alla. Öljyäminenkin voi auttaa.
Tarkista ihan aluksi nuo langankireydet, neulan kunto ja puolakotelon puhtaus.
langoittaa sen ihan alusta asti uudestaan? tekkaa meneekö ylälanka kunnolla sieltä langankiristimestä, jos se mene huonosti eli jää löysälle niin voipi tehdä moista