Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Leipurit!!!!!! Miten tehdään mopo-kakku????

Vierailija
13.08.2008 |

Ideoita??

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teet tavallisen kakun, johon maalaat elintarvikeväreillä mopon kuvan tai vielä helpommin tilaat netistä mopoa esittävän kakunpäällystekuvan. Voithan myös paistaa kääretorttulevyjä ja muotoilla niistä mopon näköisen kakun, jonka päällystät marsipaanilla ja värität elintarvikeväreillä.

Vierailija
2/3 |
13.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leipoisin kaksi isoa kakkupohjaa pellillä. kostuttaisin alemman ja täyttäisin, laittaisin toisen levyn kanneksi. Piirtäisin leivinpaperille sopivan kokoisen mopon ja leikkaisin sen irti. Mallia apuna käyttäen leikkaisin kakun oikean malliseksi. Kostuttaisin ylemmän. Koristelisin. Kuorrutus kermavaahtoa, valkosuklaakuorrutetta tms, karkeista, kekseistä, lakusta jne. tekisin mopoon satulan, bensatankin, renkaat, valot, rekisterikilvet ja sarvet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin että kaivaisin lapsen lelulaatikosta mopon (pienen/kevyen). Laittaisin sen kakun päälle ja ite siitä kakusta kehittelisin sopivan alustan (maaston). siis suhteuta tuo mopon koko kakun kokoon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kuusi