Olen velkaantunut Marimekko-ostohulluuden myötä, joka sai alkunsa somesta
Jotenkin sitä jäi koukkuun siihen tunteeseen, kun sai tykkäyksiä #marimekko hashtageilla sosiaalisessa mediassa. Lopulta aloin tilaamaan Marimekkoa laskulle ja nyt ei ole enää varaa maksaa laskuja :(
Kommentit (19)
Vierailija kirjoitti:
No palauta osa ja myy pois
Ei niistä omiaan takaisin saa.
Itsellä on muistona laukkuhulluudesta noin sata veskaa.
Vierailija kirjoitti:
Oletko töissä, maksa vähitelleen.
Olen osa-aikatöissä.
Ap
Tavallaan ymmärrän ja tavallaan en. Oletko pohtinut, mistä ostoaddiktio johtuu? Hyväksynnän kaipuusta? Yksinäisyydestä?
Tämä oli hauska juttu ap. Kiitos tästä.
Marimekkohan ei edes ole nättiä...
Vaikka et saisi omiasi pois, niin voit tavaroita myymällä saada sen verran, että saat velkasi tasolle, jossa selviät niistä. Marimekon tuotteilla on onneksi hyvä jälleenmyyntiarvo, jos ne ovat hyvässä kunnossa.
Minä lakkasin ostamasta Marimekkoa niiden kahden peräkkäisen plagiointiskandaalin jälkeen. Yhden kerran sellaisen voi antaa anteeksi, mutta kun kohta perään paljastui toinen, hylkäsin Marimekko-tuotteet serviettejä myöten.
Vierailija kirjoitti:
Itsellä on muistona laukkuhulluudesta noin sata veskaa.
Tää on kyllä juttu jota en vaan ymmärrä. Sata veskaa. Why?
Sellaista sattuu ja kaikesta oppii. Paras keino selvittää tilanteesi on ottaa yhteyttä ja neuvotella onnistuiko edes osan palauttaminen takaisin. Voit myös sopia maksujärjestelyistä.
Some voi joskus sekoittaa ja se on ihana tunne, kun vieraat ihmiset ovat sen vajaan sekunnin innoissaan sinun asioista. Siihen voi addiktoitua, mutta olet nyt nähnyt niin tapahtuneen ja oppinut siitä.
Kun muutimme, halusin ostaa uusia astioita ja ihastuin Marimekkoon. Ostin myös ihanat pussilakanat ja paria verhokangasta.
Mutta keittiön akryylipinnoitettua pöytäliinakangasta lukuunottamatta olen kaiken ostanut hyvistä tarjouksista. Niitä onneksi on Marimekolla aika usein.
Vierailija kirjoitti:
Marimekkohan ei edes ole nättiä...
Se nyt on toissijaista pidätkö sinä Marimekon tuotteista vai et.
Ap, jos aloitus on totta niin myy tosiaan pois ne jotka pystyt, saat osan rahoista takaisin velkojenmaksuun.
Marimekko menee hyvin kaupaksi käytettynä, jos sinulla on tosi paljon tavaraa niin toriin vaan myyntiin. Ei maksa muuta kuin vaivan. Ja onhan shoppailu addiktio nykyään tosi yleinen ja itsekin olen siitä kärsinyt ja parantunut.
Mitäs sulla olis? Voisin olla kiinnostunut.
No palauta osa ja myy pois