Arvostatko eläinkokeitten tekijöiden työtä?
Kommentit (8)
teollisuudessa (etenkään kosmetiikkateolisuudessa en välttämättä)
Eläinkokeita on monenlaisia. Myös ne kokeet, joilla tutkitaan eläinlääketeidettä ja pyritään estämään eläinten omia ongelmia tai joilla pyritään kehittämään sellaisia testausmenetelmiä, että eläimiä ei tarvittaisi lainkaan tai niitä ei tarvitsisi vahingoittaa kokeissa, ovat kuitenkin eläinkokeita. Pari vuotta sitten eläinkoeaktivistit hyökkäsivät eläinlabraan Tampereen yliopistossa ja tuhosivat juuri tällaisen projektin koeaineiston - siis projektin, jonka tarkoitus oli vähentää eläinkokeiden tarvetta. Aktivistit siis käytännössä itse työnsivät eläinkokeista luopumista useallakin alalle vuosikymmenen tuonnemmas. Joistain asioista kannattaisi ottaa selvää ennen toimintaansa.
mutta muusta on vaikeata sanoa, kun ei tiedä koko eläinkokeiden kirjoa.
eettistä...lähihoitajat ja roska-auton kuljettajat jne tekevät arvokasta työtä.
Kehittävät lääkkeitä, tutkivat myrkkyjen vaikutuksia ja vaikka mitä...
Yhtä hyvin vois kysyä esim. arvostaako lääketieteen alan tutkijoita?
Eli heitä jotka kehittelevät uusia lääkkeitä ja rokotteita? Vai kirurgeja jotka eläinkokeiden avulla esimerkiksi opettelevat hoitamaan ampumavammoja, miinojen tekemiä vammoja jne? Mun mielestä eläinkokeet on tarpeellisia jos ne hyödyttävät suoraan ihmisten terveyttä ja hyvinvointia. Turha kärsimys sen sijaan ei ole koskaan eettisesti oikein, ei eläinkokeissa, tehotuotannossa tai missään muussakaan yhteydessä.
joka ainoaa asiaa, mitä 50-luvulla arvostettiin, sitä varten meillä on alempi sosiaaliluokka
Kosmetiikkateollisuuden porukoita taas en yhtään.
Mielestäni heiltä puuttuu inhimillisyys. Joopa joo, ihmisten hyvän eteen niitä tekevät (...), mutta aidosti empaattinen ihminen ei pysty aiheuttamaan kärsimystä toiselle elävälle olennolle.