Mitä kotitöitä 7-8-vuotiaanne tekevät ja kuinka usein?
Kommentit (15)
Joskus harvoin lapset ovat tehneet salaattia. Pitäisi todellakin vaatia enemmän.
ja siivoavat omat sotkunsa. Minimivaatimus mielestäni. Ikää lapsilla 4-9v.
joskus auttaa myös pienempien sisarusten lelujen siivoamisessa. Muuta en ole vaatinut/pyytänyt.
ainakaan viä ton ikäset pojat mitään tee..tietty sotkunsa hoitavat aina pois! ja hyllynsä joskus pölyistä pyyhkivät kun niillä menee hermot pölyäviin legohässäköihin!
joskus pyydän aamulehden hakeen, verhoja alas iltasin, kattaan pöytää valmiiks, pikkusiskon vaippoja viemään/tuomaan..
mutta en vielä ole laatinut listaa! katotaan, miten vaativa kolmas/neljäs luokka on tulossa ja sen mukaan pikkuhiljaa...
Itse olin pienenä innokas siivoaja. Meillä koti olikin aina ihan pommin jäljiltä. Siivosin omasta aloitteestani tuossa iässä koko omakotitalon noin kerran viikossa odotellessani vanhempia töistä koulun jälkeen. Itse en sietänyt sotkua mutta vanhempani ovat toista maata, joten oli "pakko" siivota. ;) Veljeni ja siskoni taas olivat samanlaisia kuin vanhempamme. Eli hyvin voi lapsilta odottaa vähän enemmän aktiivisuutta kotitöiden suhteen.
- vievät roskapussit
- viikaavat pikkupyykkejä ja vievät omat puhtaat pyykkinsä kaappiin
- likapyykit vievät pyykkikoriin
- korjaavat jälkensä leikin/askartelun tms. jälkeen
- kattavat pöydän
- tyhjentävät tiskikoneesta ruokaluvälinekorin (tekisivät muutakin, mutteivät ylety)
- pesevät perunoita, kuorivat porkkanoita, laittavat välipalaa
- auttavat lakanoiden vaihdossa (mm. tyynyt)
- imuroivat jonkin verran
- kastelevat kukkia
... ja tekevät varmaan monta muutakin asiaa, jotka eivät nyt tule mieleen:-)
Ajattelin aina, etteivät he tee juuri mitään, mutta kyllä sitä tekemistä ehtii näköjään noinkin kertyä. Ei kyllä tarvitse aina auttaa, mutta "emmänytjaksa" ei todellakaan vedä meillä ikinä (silloin joutuu tekemään todennäköisesti kaksikertaa niinpaljon).
Aikuisen neuvomana.
Vievät roskia, hakevat postia. mat puhtaat pyykit huoneeseen ja likaiset pyykkiin.
Harvoin imuroivat oman huoneen ja joskus tyhjentävät tiskikoneen.
Inhottavampaa hommaa mitä tiedän, pieni lapsi, pitkä kauppamatka ja kädet sinkuen kanna pussillinen maitopurkkeja kotiin... siinä kyllä monet itkut tuli välillä väännettyä, kun kädet oli punaisia raitoja täynnä eikä millään olisi jaksanut kantaa, mutta pakko oli!
täytti hiljattain 7 v ja ollaan sovittu hänen kanssaan seuraavista kotitöistä:
-omien lelujen ja jälkien siivoaminen (lelunsa on joutunut keräämään kyllä aina)
-roskapussin vieminen pari kertaa viikossa
-omien lakanoiden pois ottaminen, kun vaihdan lakanat
-joskus hakee lähikaupasta puuttuvan maidon
-joskus tyhjentää tiskikoneesta ruokailuvälineet ja lautaset
Poika tykkää kamalasti imuroida ja on joskus imuroinut koko asunnon, mutta en vielä luota työnlaatuun, joten liian harvoin annan hänen imuroida. Pitääkin tehdä tossa parannus ja antaa imuroida ennen kuin itse imuroin. En tosin tiedä, kokeeko sen sitten huonona, jos pelkästään hänen imurointi ei kelpaa. Pyyhkii myös usein pölyjä. Pyykkejä voisi alkaa muuten jo ripustamaan, mutta pesen pyykit yleensä illalla ja lapset ovat jo nukkumassa, kun laitan pyykit kuivumaan. 4 v kuopus vie innoissaan puhtaat pyykit pinossa vaatekaappiin, mutta tuo 7 v on sellainen säheltäjä, että vaatteet ois ihan rypyssä, jos antaisin hänen viedä omat vaatteensa kaappiin.
tuon ikäisiltä vaadita mitään. Meillä 2,5v siivoaa lelut pois leikkien jälkeen (tehnyt näin jo vuoden ja pikkuveljensä harjoittelee samaa nyt vuoden iässä), osaa viedä pyykit pyykkikoriin ja roskat roskiin. Auttaa kotitöissä täyttämällä vessapaperitelineen. Auttaa pikkuveljen hoidossa, hakee/tuo mm. tuttia, vaippaa, rasvaa, kynsisaksia yms. pyydettäessä. Vie yhdessä vanhemman kanssa kevyen roskiksen roskiksille. Eli ihan tavallisia pikkujuttuja, jotka kuuluu normaaliin arkeen. Eli kyllä pienetkin tekee kotitöitä, kun niistä ei tee numeroa.
-vie roskista
-omat likaiset pyykit koppaan
-omia puhtaita kaappiin
-leikit ja muut romut kasaa
-omat astiat koneesee
-tiskikoneen tyhjennystä senkun ylettyy
-hakee postia
Yms...
- Jonkin kurkun tai salaatin pilkkominen tai vastaavan
- Astianpesukoneen tyhjennys, nostelee mulle kun laitan astiat hyllyyn
- Pöydän kattaminen, ojennan astia kaapista lapselle, joka laittaa ne paikoilleen, jonkin ketsuppipurkin otto pöytään jääkaapista ja maitotölkin
- Pikkaisen houkuttelen aina imuroimaan yksittäisiä näkyvillä olevia roskia (jahtausleikkinä, yleensä lapset tappelee saadakseen napsia jonkin aikaa sieltä täältä roskia)
- omien likaisten vaatteiden vienti pesukoriin
- kissalle ruuan laittaminen silloin tällöin, kun pyydän
- erilaisten tavaroiden tuonti ja vienti äidille ja äidiltä jonnekin
Vähän vanhempi 12v joutuu lisäksi jo siivoamaan huoneensa lauantaisin. Tämän nuoremman kanssa siivoaa aikuinen yhdessä, mikä tarkoittaa, että aikuinen siivoaa ja lapsi leikkii ja tutkii kasojen alta löytyneitä tavaroitaan. Tämä vanhempi joutuu siivoamaan kissan hiekkistä ja hoitelemaan roskia ulos. Keskiviikkoisin hakee postin postilokerosta (kun tulee Aku Ankka). Myös joutuu kantamaan takkapuita varastosta. Joskus otan avuksi kantamaan ruokaa kaupasta (tyyliin sen yhden perunapussin, on ehkä enemmän ajanvieteseuraa).
tulevat 2. ja 3. luokkalaiset tytöt ja tekevät päivittäin nämä:
- Petaavat aamulla kaikkien sängyt jos on klo 9 aamu.
- Tyhjentävät astianpesukoneen tultuaan koulusta ja laittavat aamiaisastiat samalla koneeseen.
- Siivoavat omat leikkinsä pois iltaisin.
Astianpesukonejutusta saavat viivan listaan, jolla saavat sitten ensi kesänä jotain kivaa - leirin, trampoliinin jne. Listassa on lisäksi lukuisia kohtia, mm. lakanoiden vetäminen ja viikkaus, imurointi, lattian pesu jne.
Tämä nyt oikeastaan siitä, että meillä on mennyt ihan kauheasti rahaa tänä kesänä erilaisiin leireihin, mm. ratsastusta, jota kumpikaan ei harrasta mutta 2 kaveria kyllä. Lisäksi omaan kilpaharrastukseen liittyvät leirit, välineet jne.
Sovimme, että jos noilla tukkimiehen viivoilla saavat kasaan 40% noista ylimääräisistä leireistä ja muista hankinnoista, niin me maksamme loput. Tämä ei siis koske pakolliseen hoitoon liittyviä leirejä/matkoja mummon luo eikä varsinaiseen harrastukseen liittyviä valmennusleirejä, vaan tuota ylimääräistä hömppää :)
-siivoaa leikkinsä ja petaa joskus sänkynsä
-vie likaiset vaattensa pyykkiin
-vie silloin tällöin puhtaita vaatteitansa kaappiin
-tyhjentää silloin tällöin ruokailuvälinetelineen tiskikoneesta
- hakee postin laatikosta tarvittaessa
- vie roskat silloin tällöin
- kattaa pöytää silloin tällöin
vielä emme maksa viikkorahaa, mutta siitäkin on puhuttu, muutama euro olis ok.
poika tekee yleensä hommia tosi mielellään ja hommat ovat tosiaan vaihtelevia, vain omien leikkien siivous on päivittäistä. joka päivälle osuu kuitenkin joku muukin pikku homma.
Välillä oikein haluaa osallistua kaikkeen siivoukseen mutta nyt kesällä ei ole kyllä tehnyt juuri mitään..Tosin oma vikani kun en vaadi vaan teen itse