Nyt, kun jäätelön syönti kiihtyy heitättekö paperit maahan vai roskikseen, rehellisesti?
Valitettavan moni heittää maahan tai pensaaseen. Miksi ihmeessä? Itse kannan roskat käsissäni niin kauan kuin roskakori tulee vastaan.
Kommentit (39)
Liian kallista syötäväksi . Ei ole ongelmia roskien kanssa mutta roskiin veisin .
Koulussa joka kevät kerättiin tien varsilta roskat joten johtuuko siitä ettei tulisi mielenkään heittää mitään roskia luontoon .
Miten jollekin voi tulla edes mieleen heittää maahan?
Samat ihmiset jotka heittivät maskit maahan heittävät myös jäätelö/karkkipaperit. Tyhjät röökiaskit jne.
Pönttöjä.
Koska olen saanut kunnollisen kotikasvatuksen, pistän roskat aina roskikseen. Tämä on rehellinen vastaus, tule vaikka tarkistamaan.
Näin kerran, kun pikku lapsi sanoi äidilleen: ei saa heittää papereita maahan. Äitinsä päästi vaan remakan naurun. Lasta oli selvästi joku järkevä aikuinen neuvonut.
En heitä mitään roskaa maahan, idioottien hommaa sellainen.
Vierailija kirjoitti:
Koulussa joka kevät kerättiin tien varsilta roskat joten johtuuko siitä ettei tulisi mielenkään heittää mitään roskia luontoon .
👍
Jäätelön ostopaikassa yleensä on roskis, joten sinne roskikseen heitän samalla kun jäätelön avaan. Minulla kun ei ole tapana irtojäätelöitä kuljetella kovin pitkiä matkoja mukanani ennen kuin syön.
Toki, jos ostan niitä jäätelöitä kotiin, niin sitten heitän paperit roskikseen kotona.
Toisinaan näen roskia maassa aivan roskiksen lähellä. On siinä aivan viime metreillä loppuneet voimat pikku kätösistä ja siihen vaan tipahtaneet roskat, samalla kun kädet velttoina vaan lepattavat sivuilla.
Roskikseen aina vienyt. Katselin vkl kun nuoriso jätti kaikki roskat kauppakeskuksen rappusille, ajattelin vaan, että ottaako heitä koville viedä ne roskiin ettei ego kärsi, kaveriporukassa on aina se yksi joka "koviksena" ei välitä ja heittää roskat minne sattuu, sitten muut seuraavat, ettei saa nauruja. Omassa nuoruudessa 20v sitten ikävä kyllä juttu oli noin.
Heti kaupan vieressä löytyy yleensä roskakori. Eli siinä kuorii jäätelön tmv. kääreistään ja pudottaa roskikseen. Ei ole vaikeata.
Vierailija kirjoitti:
Miten jollekin voi tulla edes mieleen heittää maahan?
Pisti kyllä silmään aika pahasti kun kulttuurin rikastuttaja heitti kaupan edessä tupakka-askin kääreet maahan vaikka roskis oli metrin päässä.
Roskuliin. Tampereella on paljon roskaa maassa, myös lähiöissä ja lenkkiteillä, purossa melkein. Lapsille ja nuorille pitäisi opettaa koulussa ja kotona säännöt. Myös aikuisten juhlimissikailu kuriin. Ulkomaalaisille pitää olla käännökset eri kielille eri asioissa.
Syön jäätelöni kotona, enkä nakkaa roskia lattialle.
Ei koskaan maahan tai puskaan. Kuten en muutakaan roskaa.
Laitan aina roskat roskikseen. En käsitä ihmisiä jotka pudottaa roskat kadulle/luontoon tai heittää jonkin mäkkärin pussin ulos auton ikkunasta 🤬
Aina roskikseen. Niinkuin vanhemmat opettivat jo lapsena.