IS: Kultaisetnoutajat ja saksanpaimenkoirat kohtasivat yllättäen pian kuultiin tappouhkaus
99% koiranomistajista pilaa 1%:n maineen:
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000009460106.html
Viisi kultaista noutajaa vapaana eikä omistajaa näkynyt missään. Sitten alettiin vielä syyttämään koiriaan kytkettynä pitänyttä, että "etkö osaa pitää koiriasi vapaana?".
Kommentit (12)
Ilman koiria ei tuotakaan olisi tapahtunut ja veronmaksajien rahoja mennyt hukkaan oikeuskäsittelyssä ja viranomaistyössä.
"99% koiranomistajista pilaa 1%:n maineen"
Sama kuin motoristeilla. 99% pilaa 1%:n maineen.
En uskalla enää koirien takia mennä metsään tai lenkkipolulle etenkään lasten kanssa.
Miksi niitä koiria pitää pitää vapaana siellä missä on muitakin? Varsinkin jos on muitakin koiria!? Olen kokenut niin miljoona kertaa sen kuinka oman koirani kanssa lenkkeilessä yksityisellä pellolla pidän sen aina hihnassa, koska sillä on todella kova riista vietti ja koirani ärsyyntyy nuorimmista koirista, niin siellä pellolla pidetään koiria vapaana, jotka sitten tulevat meidän luokseen, eivätkä tottele omistajiaan kun ne kutsuvat niitä luokseen. 😡
Jali-Petteri kirjoitti:
"99% koiranomistajista pilaa 1%:n maineen"
Sama kuin motoristeilla. 99% pilaa 1%:n maineen.
Sama, kuin miehissä: 99% pilaa 1% maineen.
Jossain oltiin vaan huolissaan kultaistennoutajien omistajien maineesta. Peiliinkatsomisen paikka.
Jep! Koirapuistoonkaan ei enää voi mennä vastuuttomien koiranomistajien vuoksi. Esim. tuovat alle kymmenkiloisia piskejään suurten koirien aitauksiin ja rupeavat heittelemään näille palloa. Isommat koirat sen pallon suuhunsa nappaavat joka tapauksessa, oli se pallo piskin hallussa tai ei. Vahinkoja sattuu. Sitten nämä pikkupiskien omistajat pahoittavat mielensä ja ovat uhkaamassa poliisilla.
Vierailija kirjoitti:
Missä koira, siellä ongelma.
Missä koiranomistaja, siellä ongelma.
Boomer-ikäluokka on kyllä tässäkin asiassa pahin. Pidetään koirat vapaana, kun ketään ei ole muka missään. Nauretaan ivallisesti päälle, että ei heidän koirat tee mitään, kun pyytää laittamaan kiinni. Aina kaikki on muiden syy. Kerran minulle ja toiselle koiran omistajalle alettiin huutamaan keskellä suurta metsää, että meidän pitäisi väistää, että boomeri koirineen pääsisi ohi. Ei siinä ollutkaan kuin 10-20 muuta mahdollista reittiä, joita he olisivat voineet käyttää päätymättä edes kovin kauas.
Noin monta koiraa ja vielä vapaana? Sori vaan, mutta todella idiootti akka ja sitten vielä koittaa tulla toisen päälle? Toinen sentään osasi pitää koiransa kiinni niin kuin kuuluu. Pitäisi tosiaan jotenkin pystyä valvomaan kuka saa koiran ja kuka ei..
Missä koira, siellä ongelma.