Kannattaako hakea kotisiivojaksi
Onko se helppoa työtä? Lähinnä pölyjen huiskuttelua? Onko myös palkka kohdillaan
Kommentit (8)
On älyttömän raskasta työtä. Pitää olla hyvässä kunnossa fyysisesti.
Eli kotisiivous on suursiivousta. Kaikki paikat käydään lävitse.
Sanoisin että myös henkisesti raskasta ja jatkuva kiire
Toimistojen ylläpitosiivous on kevyttä mutta alueet isoja ja niiden kanssa voi tulla kiire. Kyllä se lika kertyy siisteihin paikkoihin lopulta yhtä lailla.
Jos olet nainen, niin tienaat enemmän, kun pukeudut sellaiseksi seksikkääksi sisäköksi. Ei sinun tarvitse seksiä myydä eikä antaa edes koskea itseesi, kun ilmoitat ehdot jo tilausvaiheessa.
Meillä siivooja pesee saunan, lattiat, liikuttaa mattoja, tuulettaa petivaatteita, roudaa roskia. Ei todellakaan pelkkää kevyttä pölynpyyhintää. Arvostan kovasti ammattitaitoista siivoojaa.
Rikkaiden kämpistä saa hetkessä kerättyä arvokamaa ja sitten voikin lopettaa hommat ja kappas, kyseistä yritystä ei enää löydykään mistään, kun joku rupeaa jotain ilmoittelemaan.
Vastaajaan voi jättää viestin "menimme nurin ja siinä kaatui myös lainat, soitellaan".
Todella kiireistä. Mitoitukset todella tiukkoja eikä kahvitaukoja ehtinyt pitää. Kaikista tympeintä oli jos asiakas halusi että kaikki ison talon painavat matot viedään ulos. Toimistosiivous oli parempi työ.
Ystävä perusti kotisiivousyrityksen ja sai nopeasti päivänsä täyteen asiakkaista. Omalla autolla siirtyi paikasta toiseen. Se, mitä kertoi työstään, oli ihan kotikohtainen. Kyllä se kuitenkin oli pölyjen pyyhkimisen lisäksi märkäpyyhintää, saunojen kuuraamista, pyykkien pesua, ikkunoiden pesua, lakanoiden vaihtoa, jääkaapin siistimistä, roskien viemistä, lajitteluroskien kuljetusta keräyspisteisiin, siis ihan mitä vain kodeissa pitää tehdä. Jopa ulkoilutti jonkun koirankin. Laskutus tietysti sen mukaan, mutta yrittäjänä hän määritteli hinnat jokaiselle työlleen kuin olisi suostunut ihan mihin vain pienellä korvauksella