Sain lääkäriltä ohjeen viljojen välttämiseen
Koska sairastan nivelrikkoa. Hän perusteli asian siten, että viljat aiheuttavat tulehdusta, joka sitten aiheuttaa sen kivun.
Siis nivelrikko ei parane, mutta kivut helpottuu.
Pitäiskö kokeilla?
Kommentit (6)
Kaikkee voi kokeilla, ainakin kerran.
Muttei se mitään auta, ei ainakaan mua.
Tutullani on autoimmuunisairaudesta johtuvia nivelvaivoja, joiden kivut/turvotus helpottaa, jos lopettaa viljojen ja eritoten gluteenin syomisen.
Yritan itse syoda vahagluteenista suolistovaivojen takia. Asun ulkomailla ja taalla ei syoda niin paljon leipaa kuin Suomessa. Sita leivan syontia voi korvata vaikka riisikakuilla, tai muilla gluteenittomilla tuotteilla. Riisi, tattari, hirssi ja kvinoa esim luontaisesti gluteenittomia. Pastaa jos haluaa niin nykyaan on vaikka mita korvikkeita.
Jos tarvitsee kastiketta suurustaa, niin kayttaa sitten maissijauhoa tai vaikka arrowroot powderia vehnajauhojen sijaan. Ja monissa valmisruoissa/tuotteissa on piilogluteenia joten kannattaa tarkistaa.
Ei kannata kokeilla, kun selvästikään sun kivut ei ole kovin kovat.
Jos olisi, et kysyisi tällaista vaan olisit jo aloittanut sen viljattoman dieetin.
No mikä estää kokeilemasta? Siinähän sen sitten näkee miten toimii.
Ei se ole vaikeaa. Leipä...sen lopettaminen on vaikeinta. Ethän jauhoja juuri muualla tarvitse.