Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tekisitte jos poikanne/tyttönne käyttäisi huumeita

Vierailija
19.07.2010 |

Itselläni 15v poika uskoisin hänen käyttävän jotain. Olen yrittänyt keskustella asiasta

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos 15v olisi kokeillut kannabista, niin asia olisi miltei ok.



Mutta jos kovia huumeita, niin asia olisi eri.

Vierailija
2/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huumetestillä saa testattua, onko käyttänyt. Veisin sen testeihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lastensuojeluilmoitus omasta lapsestaan!



Jos siis haluat ratkaista tilanteen heti alkuunsa!

Vierailija
4/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ihmekään ettei nuoret kerro vanhemmilleen mitään, kun vanhemmat ovat heti heitä poliiseille tai sossuille työntämässä. Ja tiedän tämän itsekin, ei ole montaa vuotta, kun itse olin nuori ja tein kyllä paljon kiellettyä. Asuin isäni luona, mutta koska isäni oli juuri tällainen ihminen niin tein kaiken häneltä salaa. Äitini oli taas ymmärtäväinen ja hänelle pystyin kyllä kertomaan mitä vaan ja hän ymmärsi ja auttoi minua. Ei tullut vastaan tilannetta mistä en olisi voinut hänelle kertoa.



Olen kyllä sitä mieltä, että kannattaa puhua pojan kanssa, mutta ei suoraan tuomiten. Tietenkin riippuu millaiset välit teillä yleensäkin on. Ja ehdottomasti lähteä hakemaan apua juuri esim. päihdeklinikoilta, mutta sillä tavalla ettei hän tunne olevansa tilanteessa yksin vaan että häntä kyllä tuetaan ja autetaan. Kaikki tekevät joskus virheitä.



Vierailija
5/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

..ja pyytäisin näyttämään toteen sen ettei käytä seuloilla. Yhdessä yhteys paikkakunnan nuorten päihdeklinikkaan jos oikeaa käyttöä on ja rahahanat kiinni. Eli et rahoita käyttöä. Vaikeita asioita, mutta niihin on tartuttava tiukasti ja nuorelle annettava oikea mahdollisuus myös irti niistä vanhempien tuella. Älä sulje silmiäsi, vaan toimi. Näytä että välität ja tuet häntä.

Vierailija
6/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ainakaan usko, jos sanoo esim:

-Ei nää mun, kaveri anto säilytettäväksi.



Paikkakunnaltasi löytyy kenties myös jokin yhdistys, joka tarjoaa vertaistukea. Omaiset huumetyön tukena tms.



Kannattaa oikeasti puuttua hommaan saman tien.



Fakta on kuitenkin se, että jos lapsesi haluaa huumeita käyttää, niin sehän käyttää, et voi asialle mitään, vaikka päälläsi seisoisit.



Terveisin narkomaanin sisko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuon ikäinen enää mitään päähäntaputteluja tarvitse. Samalla saataisiin kiinni sitten ne jotka ovat nuorelle tavaraa kaupanneet

Vierailija
8/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kaipaa päähäntaputtelua, vieroitushoitoa kaipaa, mutta siihen ei valitettavasti kukaan mene kuin omasta tahdostaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
19.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

HETI!



Mitä pikemmin saa apua, sen parempi.



Olen nähnyt näitä paljon, ollut työssä soskussa, työkkärissä jne. Älä usko selittelyjä, siinä teet pahimman virheen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kolme