Miksei Posti enää julkaise pääsiäispostimerkkiä?
Tai edes keväistä postimerkkiä?
Jo viime vuonna häivyttivät pääsiäistä pois merkeistä lukuun ottamatta keltaista väriä ja tulppaaneita.
Itse tykkään valikoida lähetykseen sen teemaan sopivan merkin. Joulukorttiin jouluisen, ystävänpäiväkorttiin ystävänpäivämerkin jne.
https://www.postcrossingyhdistys.fi/alkuvuoden-2023-postimerkeissa-kukk…
Kommentit (11)
Mitä mä just luin? Miten joku voi kiinnittää huomiota tuollaiseen.
Vierailija kirjoitti:
Veikkaan, ettei postimerkin suunnitelun kustannukset tule katetuiksi merkin myymisillä.
Eivätkö voisi edes julkaista jotain uutta keväistä alkuvuodelle? Nuo keijut tulee vasta toukokuussa oletettavasti äitienpäivä- ja valmistujaissesonkiin.
Vierailija kirjoitti:
Mitä mä just luin? Miten joku voi kiinnittää huomiota tuollaiseen.
Olen kai muinaisjäänne mutta tykkään aina katsoa mikä on uusi postimerkki jouluksi, ystävänpäiväksi ja pääsiäiseksi, koska ne olivat aina teeman mukaisia. Tykkään postimerkeistä ja että postimerkki sointuu kirjeeseen.
Siksi koska pääsiäisenä lähetetty kortti voi olla vasta jouluna perillä.
Näinpä näyttää olevan. Harmi tosiaan. Toivottavasti joulumerkit säilyvät.
Oletko katsonut Ahvenanmaan postimerkkejä? Siellä on ilmeisesti sellainen mahdollisuus, että sieltä voi tilata postimerkkejä. Ne sitten kiinnitetään lähetettäviin kortteihin ja kirjeisiin ja lähetetään kuoressa Ahvenanmaalle, jossa kortit ja kirjeet leimataan ja lähetetään sitten eteenpäin. Tämä tietysti jännittävä, ehkä lähinnä joidenkin postimerkkiharrastajien ja leimojen keräilijöiden käyttämä palvelu. Olen itse harrastanut postcrossingia ja siinä yhteydessä on osunut silmään ja olen harkinnut tällaista hauskaa yllätystä jollekin kortin saajalle.
Posti: "Miksei ihmiset enää lähetä kirjeitä tai kortteja toisilleen, kumma juttu?"
Posti: *lakkaa julkaisemasta erikoismerkkejä, tulee kotimaassa tunnetuksi postininjoista sekä varkaista työpaikoillaan, nostaa hintoja 2-3 kertaa vuodessa, menettää maineensa ulkomaita myöten niin pahasti että osa kaupoista siellä ei enää suostu toimittamaan koko maahan yhtään mitään*
Posti: "..tosi kumma juttu."
Ainankin postin verkkokaupassa on aiemmin julkaistuja pääsiäisaiheisia postimerkkejä myytävänä. Ja on kai postikorttejakin.
Viime vuonna pääsiäiskortti oli viikko pääsiäisen jälkeen perillä. Lähetetty kaksi viikkoa ennen pääsiäistä. Enää en pääsiäiskortteja lähetä varsinkaan kun iäkäs tätinikin kuoli viime pääsiäisen jälkeen. Hänelle olisin vielä lähettänyt.
Veikkaan, ettei postimerkin suunnitelun kustannukset tule katetuiksi merkin myymisillä.