Ovatko nämä "prinsessahäät"?
Minun unelmahääni olisivat seuraavanlaiset:
- Maistraattivihkiminen, todistajina/vieraina kummankin puolelta ystäväpariskunta eli hääparin lisäksi 4 osallistujaa.
- Haluaisin pukeutua täyspitkään vuokrattuun iltapukuun, meikki ja kampaus ammattilaisella. Miehelle vuokrattu smokki tai frakki.
- Ennen vihkimistä ammattikuvaajan ottamat hääkuvat.
- Vihkimisen jälkeen seurue (yht 6 ihmistä) jatkaisivat hienoon ravintolaan, jossa kabinetissa tarjoiltaisiin etukäteen räätälöity kolmen ruokalajin (alkuruoka, pääruoka, jälkiruoka) illallinen ja tietenkin juomat. Tämä ja mahdollisesti sen jälkeiset drinkit luonnollisesti hääparin laskuun.
- Illallisen/juomien jälkeen hääpari vetäytyy hotellin sviittiin viettämään hääyötä. Aamulla hotelliaamiainen.
- Häämatka myöhemmin molempien loma-aikana jonnekin Euroopan kaupunkiin jossa kumpikaan ei ole aiemmin käynyt.
Tänään sain kuulla, että tämä on "prinsessahaaveilua". Omasta mielestäni ei todellakaan ole. Mitä sanoo AV-raati?
Kommentit (30)
AP lisää: Se perusongelma tässä ilmeisesti on, että pienimuotoisuudesta huolimatta haluaisin panostaa laatuun: ammattilaisen meikki ja kampaus, vuokratut mutta silti tyylikkäät puvut, ammattilaisen ottamat hääkuvat, oikeasti tasokas ravintola eikä mikään ketjuravintola tyyliin amarillo. Oikeasti Sviitti eikä pelkkä halvin hotellihuone jne. Ja ennenkaikkea se, että hääpari maksaa vieraiden (eli minun yksi kaveripariskunta, miehen yksi kaveripariskunta) ruuat ja juomat KOKO illan mitä yhdessä aikaa vietetäänkään.
Miehen mielestä konsepti on sinänsä hyvä, mutta meikin/hiukset saisin tehdä itse, kuvat ottaisi joku kaveri kaljapalkalla, vihkimisen todistajat (...kyllä, _todistajat_ eikä _vieraat_) maksaisivat itse ruoka- ja juomakulunsa ja kunhan nyt joku perushotellihuone otetaan niin se riittää. Ja häämatkalla ei tarvisi käydä ollenkaan.
Mitä väliä mitkä häät on, kunhan on teidän näköiset.
Hyvin tavalliset häät tällä hetkellä, varsinkin jos hääpari on jo vähän iäkkäämpi
Kyllähän tuo on prinsessameininkiä budjetilla. Viimeisen päälle tälläytymistä, vaikka juhlapäivän puitteet eivät olekkaan isot.
Mitä väliä, onko prinsessahäissä jotain vikaa?
Vierailija kirjoitti:
Mitä väliä mitkä häät on, kunhan on teidän näköiset.
Tästä juuri kiistellään, mitkä ovat meidän näköiset. Kihlautuessa molemmat oltiin sitä mieltä, että perinteiset "prinsessahäät" eivät ole meidän juttu. Nyt sitten kun hääpäivä on päätetty ja niiden sisältö pitäisi suunnitella tulikin ilmi, että meillä on vallan eri käsitykset siitä mitkä ovat "prinsessahäät".
Itse ajattelin että, sillä tarkoitetaan kymppitonnin kekkereitä, joissa on kirkkovihkiminen, morsian (tuhansien eurojen) valkeassa mekossa ja hunnussa, koko suvun kestitseminen, monikerroksiset hääkakut, livebändit jne. Tällaista en ole koskaan halunnut.
Ja mies ilmeisesti ajatteli, että sillä tarkoitetaan kaikkea juhlavuutta. Mutta juhlavuutta minä haluaisin. Tekeekö se siis minusta bridezillan? (Mieheni on btw mukana lukemassa ketjua ja AV-raadin mielipidettä)
Minkälaisia kavereita teillä on, jos juomien maksaminen parille kaverille "KOKO illan" on jotenkin iso juttu?
Mun unelmahäät, lukuun ottamatta hienoa pukua ja alkoholitarjoilua.
Otan osaa! Miksi haluatte naimisiin?
Älä sorru ainakaan siihen, että joku nyt tulee napsiin kuvia. Sitä katuu myöhemmin, että on surkeat kuvat muistona. Kävisin ite ammattilaisella kuvauttamassa tai sitte kaverin kelpuuttaisin siinä tapauksessa jos tietäisin että harrastaa kuvausta ja on nähny millasia kuvia ottaa
Ei ole prinsessahäät, ja mitä sitten, vaikka olisivatkin? Ei pitäisi muiden mielipiteillä olla väliä. Ärsyttää naisten toiveiden väheksyminen. Toki ei ole järkevää ottaa kymppitonnia/kymmeniätuhansia velkaa yhtä päivää varten, mutta muuten kauniit, juhlavat häät on erittäin ok, eikä sellaisten haluamista pidä hävetä.
Miehellesi häillä ei ilmeisesti ole juurikaan väliä, ainoa harmi on rahanmeno. Sinulle asia taas on tärkeä, ja jos joustat vaatimuksissasi, sinua tulee harmittamaan tosi paljon myöhemmin. Kannattaa vielä puhua miehen kanssa, ja tee selväksi, miten tärkeä paljon asia merkitsee sinulle.
Ette kai asu yhdessä? Kauanko olette olleet kihloissa?
Minusta suunnitelma kuulostaa tosi kivalta. Hääpäivän kuuluu tarjota ihania muistoja. Ei tuo mene överiksi.
Ovat aikuiset häät
Prinsessahäät ovat iso happening satojen kutsuvierailla ja morsiuspuvulla, kallis juhlapaikka varattuna ja ohkelmaa suunniteltu koko päiväksi ohjelmineen ja leikkeineen, ehkä yöpymisineenkin. Vieraat ovat tylsistyneet kuoliaaksi, kun joutuvat olemaan yleisönä. Prinsessahäistä ei meinaa päästä pois alle 8 tunnin millään.
Morsiuskimppua ei mainittu. Kai sulhanen sen kuitenkin hankkii (morsiamen toiveen mukaan) ?
Vierailija kirjoitti:
Ei ole prinsessahäät, ja mitä sitten, vaikka olisivatkin? Ei pitäisi muiden mielipiteillä olla väliä. Ärsyttää naisten toiveiden väheksyminen. Toki ei ole järkevää ottaa kymppitonnia/kymmeniätuhansia velkaa yhtä päivää varten, mutta muuten kauniit, juhlavat häät on erittäin ok, eikä sellaisten haluamista pidä hävetä.
Miehellesi häillä ei ilmeisesti ole juurikaan väliä, ainoa harmi on rahanmeno. Sinulle asia taas on tärkeä, ja jos joustat vaatimuksissasi, sinua tulee harmittamaan tosi paljon myöhemmin. Kannattaa vielä puhua miehen kanssa, ja tee selväksi, miten tärkeä paljon asia merkitsee sinulle.
Ette kai asu yhdessä? Kauanko olette olleet kihloissa?
Asumme yhdessä, kihlauduimme marraskuussa 2022 sitten ja samalla sovittiin naimisiinmenosta marraskuussa 2023. Häiden sisällöstä tosiaan luultiin olevamme samalla kartalla, mutta nyt ei sitten ollakaan.
Naimisiin menemme joka tapauksessa. Eikä kyse ole siitä etteikö varaa olisi, vaan siitä paljonko olemme valmiita budjetoimaan häihin. Itsekään en halua mitään tonnien satsausta, mutta silti vähän arjesta juhlavampaa. Enkä tiedä onko tällä nyt merkitystä, mutta olemme siis ihan vakavarainen, keskiluokkainen korkeakoulutettu pariskunta. Häihin ei oteta lainaa eikä se vaikuta talouteemme.
Toivottavasti kerrotte sitten niille kutsutuille ystäväpariskunnille, että joutuvat maksamaan siitä ilosta, että tulevat maistraattiin todistamaan ja juhlimaan häitänne. Jos kutsuisitte minut tuolla sabluunalla, en ehkä tulisi ollenkaan.
Jos on rahasta pulaa, pidetään häät vaikka kotona kahvitilaisuutena, mutta ei maksateta parilla vieraalla ruokia.
On tosi kiva katsoa loppuikä vihkikuvia, jossa morsian on kirpparimekossa (voihan se olla nätti ja istuvakin, eipä silti) ja sulhanen huonosti istuvassa ja väärän kokoisessa puvussa, ja kuvan laatu on sitä kaveri otti kaljapalkalla-tasoa. Kannattaa sitten teettää tauluksi olohuoneen seinälle.
Jos miehen asenne on noin halveksiva ja vähättelevä hääpäivää kohtaan, niin vaivautuuko hän muihinkaan juhlapäiviin? Vai onko hän vain saituri?
Vierailija kirjoitti:
Morsiuskimppua ei mainittu. Kai sulhanen sen kuitenkin hankkii (morsiamen toiveen mukaan) ?
Tuskin hankkii. Joko kukat ovat turhia tai sitten kelpaa joku pihasta poimittu oksa tai kellastunut heinä. Kunhan ei maksa mitään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Morsiuskimppua ei mainittu. Kai sulhanen sen kuitenkin hankkii (morsiamen toiveen mukaan) ?
Tuskin hankkii. Joko kukat ovat turhia tai sitten kelpaa joku pihasta poimittu oksa tai kellastunut heinä. Kunhan ei maksa mitään.
Prismastahan saa ilta-alesta ruusuja ja välillä harsokukkiakin edullisesti. Niistä voi sitten itse kyhätä kimpun. Säästöä, säästöä!
Vähän, vaikka prinsessamekot uupuukin.