Tutustukaa Jeesukseen, niin voitte kaikki paremmin!
Kommentit (13)
ja henkinen rauha saavutettu
fyysinen vointi huon, mutta pian tulee tämän asianjärjestelmän loppu, ja sitten kaikki sairaudet loppuu kuolema hävitetään,
jumalaan uskovat ja hänen tahtonsa tekevät saavat elää ikuisesti onnellisina
Jeesus on ylösnoussut Herra. Hän on tehnyt kaiken niin kuin lupasi. Ja hän asuu omiensa sydämissä ja keskellä Pyhän Hengen kautta. Kyllä hän on osoittanut ja osoittaa myös meille elävänsä todella, kun turvaamme häneen.
Sellaisen haluaisin sanoa sinulle, joka sanoit haluavasi tulla uskoon, mutta et ole tullut. Minäkin kipuilin aikanani tuon asian kanssa. Halusin kovasti tulla uskoon ja rukoilin, että Jeesus tulisi elämääni, mutta siltikään en saanut varmuutta, että olin uskossa. Jonkin aikaa elin tässä epävarmuudessa, ja se tuntui pahalta. Myöhemmin minut kuitenkin johdatettiin seurakuntayhteyteen, ja siellä sain vahvistua uskossa ja vakuuden sydämeeni, että kuulun Jumalalle. Uskon, että Jumala oli kyllä kuullut jo sen ensimmäisen rukoukseni ja Jeesus tullut sydämeeni, mutta tarvitsin tuon rohkaisun toisten uskovien kautta. Joh. 1:12 "Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä" Jos siis vain pyydät Jeesusta elämäsi herraksi, hän tulee, ja voi luottaa siihen. On kuitenkin tärkeää myös saada vahvistua uskossa kristittyjen yhteydessä ja rukoilemalla ja lukemalla ja kuulemalla Jumalan sanaa. Siunausta sinulle, joka tahdoit tulla Jeesuksen opetuslapseksi.
mä luulen, että voisin paremmin, jos söisin vähemmän herkkuja ja jumppaisin enemmän. En usko Jeesuksen auttavan asiassa suurestikaan.
mutta sen voi luvata, että saa synnit anteeksi ja iankaikkisen elämän. Kristityn vaellus voi olla jopa vainotumpaa kuin ei-uskovan. Matkan päämäärä ja matkaseura on kuitenkin parempi.
onko se se sama paikka missä voi tavata joulupukkia ja pääsiäispupupa??
Ihminen loi Jeesus legendan vanhoista pakana uskonnoista ja astrologiasta. Voi olla että Jeesus niminen mies oli olemassa mutta tarina rakenettiin hänen ympärilleen. Kirkko ja papisto olivat ne alullepanevat syylliset. Kirkko tarvitsi valtaa pakanoiden pitämiseksi aisoissa.
http://video.google.com/videoplay?docid=-7810993921354002750#
Ja minua ei haittaa vaikka ihmiset suggestoivat itsensä onneen. Jeesusta tarvitsevat monet onnettomat ihmiset jotka eivät löydä onnellisuutta elämäänsä muuta kautta, Jeesus ilmiötä tarvitaan yhä.
Se on niin kiva setä että oksat pois.
ja silti sun aloitus jotenkin ärsyttää.
Mulla ei ole mitään julistuksen tarvetta. Ja mulle Jumala ei puhu muiden ihmisten suulla. Hän puhuu minulle kun hiljennyn kuuntelemaan omassa yksinäisyydessäni.
Jos joutuisin hakemaan vahvistusta uskolleni muilta, en voisi olla varma mitä saan.
kristinusko on maailman suurin huijaus.
tällainen messuaminen on, niin kuin raamatussa sanotaan, helmien heittämistä sioille.
siat eivät ymmärrä helmien päälle, vaan ne menevät hukkaan.
Tyylissäsi kertoa evankeliumia ei ole mitään rakentavaa, vaan se enemmänkin hajottaa. haluatko haastaa riitaa? kukaan ei tee parannusta ja käänny jos julistat heille helvettiä ja lopunaikoja. ymmärrät varmasti sen itsekin jos hieman ajattelet asiaa. usko tulee jumalalta ja sen on sydämen asia.
tällainen messuaminen on, niin kuin raamatussa sanotaan, helmien heittämistä sioille.
siat eivät ymmärrä helmien päälle, vaan ne menevät hukkaan.
Tyylissäsi kertoa evankeliumia ei ole mitään rakentavaa, vaan se enemmänkin hajottaa. haluatko haastaa riitaa? kukaan ei tee parannusta ja käänny jos julistat heille helvettiä ja lopunaikoja. ymmärrät varmasti sen itsekin jos hieman ajattelet asiaa. usko tulee jumalalta ja sen on sydämen asia.
Mutta en ole tullut!!!