Kananmunat lensivät Varsovan homoparaatissa, ei niitä muuallakaan hyväksytä
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_ulkomaat/europrideparaati…
Kananmunat lensivät Varsovan homoparaatissa
Puolan pääkaupungissa tuhannet homot ja lesbot ovat marssineet ihmisoikeuksien puolesta. Varsovan kaduille kerääntyi myös äärikansallismielisiä ryhmiä heittelemään kananmunia ja uhkailemaan seksuaalivähemmistöjä.
Vastamielenosoittajat olisivat käyneet marssijoiden kimppuun, ellei poliisi olisi pysäyttänyt heitä pampuin.
Europride-kulkue järjestettiin ensimmäistä kertaa Itä-Euroopassa. Katolinen kirkko ja homovastaiset ryhmät ovat vastustaneet tapahtumaa ankarasti.
Puolan edesmennyt presidentti Lech Kaczynski kielsi seksuaalivähemmistöjä marssimasta Varsovassa vuosina 2004-2005, jolloin hän toimi kaupungin pormestarina.
Kommentit (7)
tunnetusti ihan järkyttävän nipoja - arvaa hyväksyvätkö avoliitot tai avioeron :D :D :D
juutalaisia toisen maailmansodan aikaan kaikista innokkaimmin. Puolassa olivat pahimmat ja raaimmat keskitysleirit. Ihanan suvaitsevaista porukkaa, Jeesus rakastaa.
Minä ainakin hyväksyn kananmunat ja kannatan niiden oikeuksia!
Minä ainakin hyväksyn kananmunat ja kannatan niiden oikeuksia!
Puolalaisten munien puolesta tuli paha mieli. :(
kun on uskaltanut lähetä marssimaan vaikka maassa on noin rajun homovastaiset asenteet. Pakko ihailla.
Niiden silmissä sinäkin olet ollut monesti synnintekijä.