Naapuri syyttää sadevesijärjestelmäämme homeongelmastaan!
Ostimme talon, johon myyjä oli pari vuotta ennen myyntiä uusinut sadevesijärjestelmän. Nyt naapuri väittää, että järjestelmä on viallinen ja pilaa hänen talonsa, jossa on jo todettu homevaurio.
Kuulemma jokin tarkastaja oli maininnut sen olevan osasyy kosteuteen talossa.
nyt naapuri haluaa, että meidän koko pihamme läpi on kaivettava putki, joka johtaa vettä yhteisestä ojasta meidän kaivoomme. Työ vaatisi räjäytyksiä, koska tontti on kalliolla! kustannuskysymyksistä on kuulemma sitten neuvoteltava erikseen..
Mitä nyt tulee tehdä? Kenelle vastuu kuuluu ja kuka osaa kertoa totuuden sadevesijärjestelmän toimivuudesta?
olemme asuneet talossa alle 5 vuotta.
Kommentit (4)
Kokemuksia on tapauksesta, jossa naapuri syytti meitä talonsa perustuksiin tulleesta kosteudesta. Oli kuulemma tontin rajalle rakentamamme ojan valumavesien syytä. Lopulta asiaa tutkivat todelliset asiantuntijat ja paljastui, että naapurin tontilla on lähde!
Vesi nyt vaan sattuu valumaan alamäkeen kyselemättä "kenen tontilla ollaan"
naapurin tontille saa valuttaa sade- tai muita vesiä. Jos vedet uhkaa mennä naapurin tontille niin pitää rakentaa asianmukaiset kaivot tai johtaa vedet kaupungin sadevesijärjestelmään.
absurdi vaatimus naapuriltasi. Älä korvaasi lotkauta hänen vaatimuksilleen/ongelmilleen. Hoitakoot itse salaojansa kuntoon miten taitaa. Vesi nyt vaan sattuu valumaan alamäkeen kyselemättä "kenen tontilla ollaan"