Ursuliinisisarten päiväkoti Helsingissä?
Hei,
onko kellään kokemusta katolisten sisarten päiväkodista? Olen kuullut huhuja, että olisi hyvä hoitopaikka. Asumme sen lähellä ja harkitsemme sitä lapsemme hoitopaikaksi?
Kommentit (15)
hoidossa ko. paikassa, mutta sen verran minulla on katolisista sisarista kokemusta, että vietimme 70-luvulla aina kesälomasta pari viikkoa heidän luonaan Turussa, jossa heillä oli silloin lastentarha.
Lapset olivat lomalla (tarha oli kesällä jonkin aikaa kiinni), joten sain leikkiä siellä yksin. Minusta se oli aivan paratiisi! En ole tänä päivänäkään nähnyt sellaista leikkiympäristöä lapsille. Ihanat lelut, valtaisasti kirjoja, oma jumppasali riehuntaa varten jne. Yksi näistä sisarista joka päivätöikseen hoito talvisin näitä lapsia, oli siellä aina kanssani leikkimässä. Hän asuu nyt Hollannissa ja laitan hänelle vieläkin kortteja jouluisin ja pääsiäisenä yms.
Hän oli ainakin todella ihana ja mukava.
En siis ole itse ollut hoidossa paikassa, enkä tiedä nykyisistä sisarista millaisia ovat (nämä olivat hollantilaisia siellä Turussa), mutta tuo Turun paikka ainakin oli tosi kiva - 30 vuotta sitten!
Onko omakohtaista kokemusta kellään?
ap
Yleensa jo aika lyhyenkin kaynnin aikana saa hyvan kasityksen tiloista ja 'tyylista', ja voi jutella hyvin niiden 'tatien' kanssa heidan ohjelmastaan, painotteista, paivan rytmista jne. Itse luotan melkein omaan vaikutelmaan enemman kuin muiden (tuntemattomien) suosituksiin, vaikka onhan nekin ihan hyodyllisia. Itsellani ei ole valitettavasti niita jakaa... :-(
Ei ollut omia lapsia siellä, vaan hoitolapset.
Eli lapset kävivät tässä tarhassa aamupäivisin ja minä hain heidät kotiin iltapäiväksi jolloin olin lasten kanssa kunnes vanhemmat tulivat töistä.
Katolisen kirkon takana?
Sisaret ovat tosi omistautuneita lapsille, sillä heillä ei ole omia lapsia, ja selvästi näkee että he rakastavat lapsia. Mutta rakkauden lisäksi he antavat lapsille myös rajoja, lempeästi mutta silti määrätietoisesti.
Sisaret myös tekevät paljon lasten eteen. Eli retkiä, reissuja ja muita tapahtumia lasten iloksi.
No eipä tunnu olevan kokemuksia, kun niitä on jo kymmenen vuotta kyselty. Elävästä arkistosta löytyy vanhaa videokuvaa päiväkodista.
Olin tuossa päiväkodissa 1970-72.
Erittäin hyvät muistot, etenkin sisar Simplicitas oli tunnettu myös päiväkodin ulkopuolella. Kesälomalla olin usein Stella Maris- nimisessä kesäleiripaikassa, sieltäkin lämpimiä muistoja.
ap