Polttomoottoriautojen olematon huoltovarmuus
Polttomoottoriautojen olematon huoltovarmuus:
"Lapissa uhkaa polttoainepula, jos Auto- ja kuljetusalan AKT:n lakko jatkuu pitkään. Vilkkaimmille asemille tulee polttoainetäydennystä parikin kertaa viikossa, ja nyt kuljetukset ovat kokonaan pysäyksissä."
"Polttoainekuljetukset ovat olleet seisauksissa eilisestä lähtien. Vilkkaimmilla huoltoasemilla saattaa polttoainemyynti loppua jo viikonloppuna, arvioi Lapin bensiinikauppiaat ry:n puheenjohtaja, yrittäjä Mika Kuusela Rovaniemen Vanttauskoskelta."
Kommentit (3)
Satamat on kiinni niin sähköä ei voi tuoda
Flexifuel autojen omistajat pääsevät tässäkin helpommalla koska he voivat tankata autolleen 95E10, 98E5 lisäksi E85/RE85 polttoainetta. Vain pieni osa koko Suomen autokannasta toimii E85 polttoaineella joten tankkauspisteet eivät tyhjene niin nopeasti kuin bensan ja dieselin tankkauspisteet. Taitavimmat ihmiset valmistavat itse etanolin flexifuel autonsa polttoaineeksi.
Haittaako lakko sähkön kuljetuksia sähkösäiliöihin?