aloitan kohta paistamaan lettuja kookosmaidosta.
onko joku tehnyt? poika halusi synttäreilleen lettukakun ja yksi vieras on maitoallerginen, teen kookosmaidosta. onko kokemusta?
Kommentit (10)
jos nimittäin tykkääkookoksen mausta. len tehnyt monesti-
pane ainakin kunnolla voita, kookosmaitohan ei ole maitoa lainkaan, vaan vettä+kokooslihaa. Eli voi herkästi kärtsähtää, luulisin (en ole kokeillut). Kerro sitten, oliko hyvää ;-)
joka palaa helposti pohjaan. En usko, että kookosmaito kärtsähtää, ainakaan se ei ruuanlaitossa pala pohjaan.
kevyt culinesseä (nestemäinen) paistamiseen. kun olin kaupassa olin allergisen äidin kanssa puhelimessa...
ja voihan ne paistaa auringonkukkaöljyssäkin. Hyviä tulee.
parhaat letut olen paistanut kookomaidosta! Vielä kun sekaan lisää soseutetun banaanin, herkullisia!
1.25 dl vehnäjauhoja
4 dl kookosmaitoa
1 dl kookoshiutaleita
1 iso kananmuna
1 dl sokeria
muna ja maito vatkataan kevyesti,
jauhot, sokeri ja kookoshiutaleet yhteen. yhdistä seokset. vatkaa tasaiseksi. paista, pidä valmiit letut pyyhkeen alla.
Kookosmaidossa on paljon enemmän rasvaa kuin lehmänmaidossa.
Hyviä ovat
pane ainakin kunnolla voita, kookosmaitohan ei ole maitoa lainkaan, vaan vettä+kokooslihaa. Eli voi herkästi kärtsähtää, luulisin (en ole kokeillut). Kerro sitten, oliko hyvää ;-)