Mummo tuppasi koko ajan kylään kun lapsi oli vauva
Monta kertaa viikossa olisi ollut tulossa vauvaa katsomaan. Aina halusi pitää omassa sylissään ja toivomus selkeästi oli, että lapsen äiti menisi jonnekin siksi aikaa. Kun mummo ei ollut tuoreelle äidille ennestään kovinkaan läheinen saati edes tuttu, vierailuista vänkääminen oli välillä aika raskasta. Imetysjutut ja muut kun eivät sujuneet kovin helposti. Mutta kun mummo niin kovasti halusi auttaa... Asiallisesti saatiin vierailut hoidettua, vaikka ei se itselleni niin mieluista ollut. Ajattelin että myöhemmin kantaa hedelmää jos mummo on lapselle tuttu jo alusta lähtien.
Nyt lapsi on 1v 5 kk ja hyvä jos edes kerran kuussa mummo jaksaa tulla käymään 1-2 tunniksi. Nyt kun lapsella on valtavasti vauhtia ja mielenkiintoa leikkeihin, apua ei enää tarjota ollenkaan. Tällä hetkellä siitä todellakin olisi hyötyä, nyt äiti kaipaisi sitä omaa aikaa tehdä vaikka rauhassa kotihommia tai käydä lenkillä. Olisi mukava saada joka viikko hengähdystaukoa taaperon vahtimisesta. Kenellekään muulle käynyt näin?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
kiukuttelit silloin niin miksi nyt kiinostaisi
En kiukutellut kertaakaan, vaikka mieli teki joskus. AP
Olisko kannattanut seurustella hieman enemmän aikaa niin olisit tutustunut anoppiisi?
Pyydä häntä apuun.
Hän voisi vaikka ulkoiluttaa lasta, niin on helppo homma - ei tarvitse kuin nostella pystyyn aina kun tuuskahtaa nenälleen. :D
Lapsi nukkuu sitten paremmin ja mummokin saa liikuntaa.
T. neljän äiti ja kuuden mummo
Vierailija kirjoitti:
Olisko kannattanut seurustella hieman enemmän aikaa niin olisit tutustunut anoppiisi?
Ihan turhaan alapeukutatte tosiasiaa.
Teit niin tai näin, se menee joidenkin kanssa aina väärin päin.
Sääli. Jos kirjoitus on totta, älä syytä itseäsi - äläkä kuuntele muiden roskapuheita! Ehkä mummosta oli vain se pieni, ei vielä meneväinen lapsi kiva. Toisella vuodella olevan lapsen perässä saa jo itse olla aikamoinen vauhtimummo.
kiukuttelit silloin niin miksi nyt kiinostaisi