Mies varasti hautausmaalla hautakynttilän toisen vainajan haudalta (pahoittelut ja osanotot)
Tänään on mieheni edesmenneen äidin toinen syntymäpäivä kuolemansa jälkeen. Olimme jo työpäivän päätyttyä yhdessä matkalla kotiin, kun hän sanoi haluavansa pysähtyä viemässä syntymäpäiväterveiset äitinsä haudalla, mutta harmittelimme myös, ettei muistettu ostaa kynttilää.
Erityisesti siis juuri mies harmitteli asiaa, muttei jaksanut/viitsinyt pysähtyä kaupan kautta. Päätimme käydä vain hiljentymässä, koska minun mielestäni se riittää oikeastaan paremmin kuin hyvin.
Kävelimme kohti anopin hautaa, kun mies otti palavan hautakynttilän toisen vainajan haudalta (!!?). Meillä ei koskaan huudeta, varsinkaan jos ollaan hautausmaalla, mutta kuiskasin vihaisesti, että vie se takaisin mistä otit, mutta mies kantoi kynttilän aina äitinsä haudalle ja laski siihen hautakiven eteen.
Minä voisin ottaa tästä syystä eron. Mökötin koko matkan kotiin, ja nyt kirjoitan, koska en tiedä mitä sanoa tai tehdä. Tuo oli t-ö-r-k-e-ä-ä.
Eikö muka ollut? Mitä olisin voinut tehdä?
Ennen kaikkea pahoittelen samalla sille henkilölle, joka jätti omaiselleen nyt varastetun kynttilän palamaan Joensuun hautausmaalla todennäköisesti 18.1.2023 iltapäivänä, ja toivotan osanottoni suruun. Eteläpäässä, ei kaukana Rauhankappelilta.
Pahoittelen omasta ja mieheni puolesta.
Kommentit (16)
Tuo menisi todesta muuten kun paikkakin on mainittu, mutta tuskin ukkosi montaa kertaa kynttilän kanssa sahasi "mies kantoi kynttilän aina äitinsä haudalle".
Joensuussa on kyllä niin hullua ja vihamielistä porukkaa, että muuten menee ihan täydestä.
Entä jos käy korjaamassa asian. Eli vie sinne uuden kynttilän, mistä kynttilä menetettiin ja äidillekin oma. Voiko kummittelua tulla nyt miehen toiminnan vuoksi?
Vierailija kirjoitti:
Tuo menisi todesta muuten kun paikkakin on mainittu, mutta tuskin ukkosi montaa kertaa kynttilän kanssa sahasi "mies kantoi kynttilän aina äitinsä haudalle".
Joensuussa on kyllä niin hullua ja vihamielistä porukkaa, että muuten menee ihan täydestä.
Aloittajan oli varmaan tarkoitus kirjoittaa, että "aina äitinsä haudalle saakka".
Ei helvetti, kerrankin sanon perinteisesti, että jätä se sika.
Vierailija kirjoitti:
Tuo menisi todesta muuten kun paikkakin on mainittu, mutta tuskin ukkosi montaa kertaa kynttilän kanssa sahasi "mies kantoi kynttilän aina äitinsä haudalle".
Joensuussa on kyllä niin hullua ja vihamielistä porukkaa, että muuten menee ihan täydestä.
Ehkä lause oli "kantoi kynttilän aina äitinsä haudalle saakka".
Pilkunnnussija.
Mikä ääliö! Mitähän liikkui silloin päässä.
Mitä ihmettä... Tulee ajatus, että oikeastaan miehelle on se ja sama laittaako kynttilän vaiko ei, ettei pidä sitä minään, mutta halusi jostain syystä teollaan ärsyttääkin juuri sinua? Voisiko olla tuollainen, että agressio kohdistui tässä sinuun, vaikkakin tällaisella todella tökeröllä tavalla, joka oli myös tosi loukkaavaa sivullisille.
Joka tapauksessa, jossei sillä ole aivokasvain joka aiheuttaa tuollaisen käytöksen, niin JSS!
Törkeää!! En tiedä eroaisinko, mutta takuuvarmasti alkaisin kummittelemaan kotona. Mieheltä voisi kadota tavaroita mystisesti, yöllä peitto viedään hänen jaloiltaan, ja sinä kerrot huolestuneena, kuinka ullakolta on alkanut kuulua raahaavia askelia Ainoa tapa tyynnyttää kummitus, on palauttaa kynttilä oikealle haudalle.
Olen nyt puhunut mieheni kanssa, ja sanoin tuosta hautarauhan rikkomisestakin.
Vastasi, ettei tule toistumaan, ja että oli vain surun murtama, väsynyt ja nälkäinen.
Paljonhan siinä on pienelle ihmiselle.
Jos tulee poliisit, niin sanoo samat asiat kuin mitä minulle sanoi, ja jos se ei riitä, niin kärsiköön seurauksista.
Toistan sydämelliset pahoitteluni omaiselle/omaisille, jonka läheisen vainajan hautarauhaa on rikottu.
Ap
Kannattaa nyt rauhoittua. Paljon pahempaakin on tapahtunut. Jotkut vie haudoilla isoja lyhtyjä ja se yksi äiti ja mummohan myy haudoilta varastettua tavaraa. Siitä oli netissä. Miehesi nyt syö ja vie uuden kynttilän sinne, mistä sen otti. Ei tuosta minusta eroa kannata.
Mitähän edesmennyt äiti ajattelee siellä pilven päällä pojastaan ja kynttilästä? Ajatteleeko, että hyvin toimittu rakas poikani, kiitos? Vai jotain muuta?
Vierailija kirjoitti:
Ip-osoitteesi on selvitetty. Eli nyt on hyvää aikaa alkaa miettiä selitystä. Kohta poliisit ovella, syy hautarauhan rikkominen.
Lässyn lässyn. AV mamman IT-osaaminen on hämmästyttävän huonolla tolalla.
Ip-osoitteesi on selvitetty. Eli nyt on hyvää aikaa alkaa miettiä selitystä. Kohta poliisit ovella, syy hautarauhan rikkominen.