Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Facebook-tauko avaa silmät

Vierailija
29.12.2022 |

Olen ollut puoli vuotta kirjautumatta facebookiin ja nyt kävin jonkin harrastusasian takia.

Silmille lävähtivät fb-kavereiden joulupäivitykset ja -kuvat. Niin turhaa ja teennäistä! Lisäksi en myöskään välitä siitä että lasten (pienten ja isojen) kuvia julkaistaan.

Suosittelen sometaukoa itse kullekin (varmaan instassa sama juttu; en sitä ikinä alkanut käyttääkään).

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep. Kyllä nyt ottaa pattiin niitä jotka etsii uusinta metatietoa, ja tiedotkin on vuodelta siskonmakkara. 😅

Vierailija
2/4 |
29.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa, ei minulla ole mitään ongelmaa. Somea selaan ehkä kerran, pari viikossa. Minkälaisia kavereita teillä on, jos toisten päivitykset ärsyttää? Minusta on ihan ok saada tietää, mitä kauempana asuvat ystävät puuhaavat. Jopa katsella heidän naamaansa (ai kauhea), niiden iänikuisten luonnon ihmeiden sijaan, joita jokainen näkee itsekin lenkillä. 

Mutta ymmärrän, että some on some. Ei sinne mitään omia ongelmiaan kuulukaan vuodattaa. Kadehtia ketään ei tarvitse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ri mun facessa nä tommosia. Oon painanu sitä nappis etten seuraa kaveteita ollenkaan, eikä niitäkään ole kuin 20, oon ajat sitten poistattanu kaikki turhat. Nyt siellä on vaan pari ulkomaalaista joihin tutustuin jo 10v sitten hessä faceryhmässä, serkkuja ja sisko ja joku vanha tuttu.

Ei näy kakarakuvia eikä muitakaan päivityksiä, näkyy vain ryhmien ja sivujen juttuja.

Enkä joka pv käy tosiaankaan. Oon siellä kivojen ryhmien takia, en "kaverien". Enkä vastaanota edes niitä yksityisviestejä, en oo ladannu sitä toimintoa.

Ei stressaa yhtään.

Teillä on vaan ihan eri käsitys mitä siellä pitäis tehdä ja nähdä. Ja miksi ihmeessä haalitte kavereita tai seuraatte niitä, ei siellä tartte pitää yhtäkään ihmistä kaverilistalla.

Vierailija
4/4 |
29.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka enää julkaisee facessa muuta kuin kirpputori-ilmoituksia?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kolme