Mitä teillä on tänään ruoaksi?
Tavallinen tapsanpäivän ruoka on meillä ollut pizza, nyt tein kuitenkin hernerokan kinkunjämistä.
Kommentit (38)
Hevosenlihaa, airfryer lohkoperuna/kasvikset, punaviiniä ja punaviinikastike.
Naurislaatikkoa, hevosmakkaraa ja piimää.
Meilläkin vielä syödään kinkkua, lohta ja laatikoiden jämät.
En yhtään tiiä. Laitoin leivinuuniin tulet, niin että varmaan jotain uuniruokaa. Rieskoja ja leipää leivon, erän joulutorttujakin. Laatikoita on vielä puolikkaat kutakin. Jos tekis vaikka makaronilaatikon ja lämmittäisi loput laatikot lisukkeeksi.
Miehelle on karjalanpaistia, perunamuusia ja puolukkasurvosta, minä syön nuo loput jouluruoat eli perunalaatikkoa, kaloja ja salaattia.
Lapsille hamppareita ja ranskiksia ja itse söin just kanaa ja kasviksia.
Mä söin äsken palan leipää.
Pitää katella myöhemmin tuo ruokapuoli, kunhan tulee nälkä.
Meillä jokainen syö silloin kun on nälkä.
Mies söi jo äsken.
On se kumma kun ap:tä pitää aina alanuolittaa, vaikka se puhuis neutraalisti ruoasta. Negatiivinen palsta.
Jouluruokia. Syödään niitä vielä varmaan koko tuleva viikko.
Vierailija kirjoitti:
Hevosenlihaa, airfryer lohkoperuna/kasvikset, punaviiniä ja punaviinikastike.
Maistuis kyllä mullekin😋
Vierailija kirjoitti:
On se kumma kun ap:tä pitää aina alanuolittaa, vaikka se puhuis neutraalisti ruoasta. Negatiivinen palsta.
Miksi et yläpeukuta vastapainoksi?
T. Yläpeukuttaja
Katkarapu-feta-nuudelia. Joukkoon kirsikkatomaatteja.
Aatosta jääneitä jämiä, niitä riittää varmaan koko viikoksi :D Ei haittaa, ostamme vain sellaista ruokaa jouluksi, jota jaksaa syödä monta päivää.
Lounaaksi on sahramikeittoa paistetuilla kampasimpukoilla ja illalla lihapullia, uunikasviksia ja perunagratiinia.
Jouluruoilla mennään. Taitaa olla melko kalapainotteista, etteivät ehdi pilaantua. En ole vielä ehtinyt kyllästyä jouluruokiin.
Kanakeittoa.