Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ranskan jalkapallomellakat 14.12.2022 -

Vierailija
11.12.2022 |

Ensi viikon keskiviikkona pelataan jalkapallon MM-kisojen ottelu Marokko-Ranska.
Kun jo nyt kisojen aikana marokkolaistaustaiset jalkapallohuligaanit (tai vain huligaanit) ovat riehuneet mm. Belgiassa, Alankomaissa ja Saksassa, ei tarvitse olla suuri ennustaja ymmärtääkseen että olipa Marokko-Ranska ottelun lopputulos ihan mikä tahansa, riehuminen tulee olemaan tosiasia.
Ja mikäli ottelussa tulee esim. jokin kiistanalainen tuomio joka ratkaisee pelin, riehuminen saattaa saada sellaiset mittasuhteet että omaisuusvahinkojen määrä lasketaan miljoonissa ja ihmishenkiäkin todennäköisesti menetetään.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Poliisi käytti vesitykkiä ja kyynelkaasua ja otti mellakoitsijoita kiinni. Myös Hollannissa Marokon kannattajat ottivat yhteen poliisin kanssa."

https://www.hs.fi/urheilu/art-2000009230269.html

Vierailija
2/2 |
11.12.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos me jatkamme täällä vanhaa polkua, niin se ei hyvää lupaa. Tällaisten asioiden uudestaan miettiminen on paikallaan, Niinistö sanoo.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009259127.html

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla