Kynttilä on kyllä tylsä joululahja. Muita tylsiä lahjoja?
Yritän keksiä tylsempää kuin kynttilä, mutta se on vaikeaa. Ehkä monitoimikone?
Kommentit (55)
Tänä vuonna kynttilät ovat oikein tervetulleita lahjoja meille.
S-kokoinen, valkoinen neulepaita XL-kokoiselle, värikkäitä vaatteita pitävälle henkilölle vihjeenä laihduttamisesta ja normaaliksi muuttumisen toivomisesta.
Lahjakortti kylpylään, hierontaan tms.
Vierailija kirjoitti:
Lahjakortti kylpylään, hierontaan tms.
Tämän ottaisin kyllä mielelläni.
Makunsa kullakin. Minä ilahdun kynttilöistä. Sen sijaan en suklaasta, koska lahjanantaja ei silloin tunne minua. Lahjakortti on minusta tylsä. Siinä mennään helpon kautta. Minusta on kiva saada lahja, jonka toinen on minua ajatellen valinnut ja paketoinut. Ei minua kiinnosta juosta kaupoissa joulun jälkeen ostamassa itselleni lahjaa.
Olen aina tykännyt kynttilöistä, niitä ei ole ikinä liikaa 😊
Pikkuveljenikin on pikkupojasta lähtien antanut kynttilöitä joululahjaksi jos muuta kohtuullisen hintaista toivetta ole kuulunut, ne menee aina käyttöön <3
Kaikki, olen aikuinen, ostan kyllä mitä tarvitsen enkä haluaisi lisää krääsää nurkkiin lojumaan. Antakaa vaikka rahaa? Se on kyllä extratylsää mutta sille on aina käyttöä.
Minä sain pari vuotta sitten siskoltani joululahjaksi vuosikerran Yhteishyvän ruokaliitteitä vanhaan arkistomappiin reiettynä. Lahjan antaja ei ilmeisestikään ole sisäistänyt sitä, että olen ollut ravintolakokkina yli 30 vuotta ja en tee tuollaisilla läpysköillä yhtikäs mitään!
koriste-esine joka vie pöytätilaa. Villasukat kaupunkilaiselle joka ei harrasta ulkoliikuntaa talvella. elintarvike jollaista vastaanottaja ei koskaan syö.
Perus suklaa (Fazer, Panda, yms marketti tuotteet).
Konvehtirasia on tylsä. Kynttilästäkin on enemmän iloa, vaikka ehkä valkoinen peruskynttilä tai varsinkin jokin tuikkualusta ja tuikku on jopa ärsyttävä.
Joku jouluaiheinen koriste-esine.
Kaljatuopinalusia täysraittiille henkilölle. (Joo, joo! Kyllä niitä Tuborg-alusia voi pitää vesilasinkin alla.)
Pakkaa oikein paksun kynttilän kanssa purkki vaseliinia.
Muki. Olkoon vaikka harvinainen muumimuki, niin muki on kynttilääkin tylsempi lahja.
Tai no: muokkaan vähän tuota edellistä lausetta: tuoksukynttilä on mukiakin hirveämpi lahja.
Yhtenä jouluna sain sellaisen tuoksukynttilän, että vaikka vein sen pakkausessaan heti parvekkeelle, sen lemu ehti jäädä huoneeseen.
Olet laittanut saman aloituksen ennenkin.
Mitä kynttilät ovat tehneet sinulle? (!!)