Diagnosoikaa mun ärsyttävä kurkku/ suu ongelma
3 viikkoa sitten mulle tuli kuumetta, korvakipua oikeaan korvaan ja kitalaki turposi oikelta puolelta aivan kamalasti yhdessä yössä mutta turvotus laski parissa tunnissa puolta pienemmäksi tuota kesti 4 päivää ja sen jälkeen vaivat siirtyivät vasemmalle mutta kestivät onneksi vain pari päivää ja taas yön aikana turvotus loppui kuin seinään. Mutta nyt toispäivänä alkoi taas oikean puoleinen turvotus ja korvakipu mutta onneksi pienempänä kuin 3 viikkoa sitten ja lähes kuumeettomana. Korva on vaihtelevan kipeä ja kitalaen ja nielurisojen turvonnut puoli tulipunainen ja kipeä. Kipu vaikeuttaa nielemistä ja kurkusta tulee veristä limaa sylkäistessä. Kurkku turpoaa enemmän yön aikana ja suun ollessa tavallista kuivempi mutta veden juominen ja suuvesi auttaa hetkellisesti. Mitä tämä on ei kai mitään vakavaa? APUJA KAIVATAAN! Kiitos vastauksista jo näin etukäteen.
Kommentit (10)
sitten sun kurkku muurautuu umpeen. Harvinaisen tyhmä olet, kun et ole vielä lääkäriin mennyt.
Ei täällä voida mitään diagnosoida tai määritellä vaarallisuutta. Pikaista paranemista!
Normaali ihminen olisi jo käynyt lääkärissä.
Kamala mädä tms. Ja veren maku sekä hengitykseni haisee nyt todella pahalta ja haistan sen välillä itsekin t:ap
varmaankin joku tulehdus nielussa/hampaissa...
Tollaset voi olla hyvinkin vakavia varsinkin jops on ollut jo monta viikkoa. Esim, kurkkuun tuleva mätäpaise voi olla hengenvaarallinen ja tukkia hengitystiet nopeastikin.
Syövät ja kasvaimet eivät nouse ja laske. Niin tekee tulehdukset. Ja sanon tämän ihan kokemuksella, kun nenästäni on kasvain viety. Se ei ollut kipeä yhtään. Se vain oli ja kasvoi.
Sehän on tulehduskipulääkettä. t:ap
Syövät ja kasvaimet eivät nouse ja laske. Niin tekee tulehdukset. Ja sanon tämän ihan kokemuksella, kun nenästäni on kasvain viety. Se ei ollut kipeä yhtään. Se vain oli ja kasvoi.
Ne eivät vie tautia. Lääkäriin vain mars mars!!!
Buranalla voit vaan pitkittää tautia, jos se ei ole mennyt tuossa ajassa ohi.
sulla voi olla mätäpaise siinä nielurisan vieressä (varsinkin kun turvotus on toisella puolella). Pitää mennä lääkäriin. Sitten se mahdollinen paise poistetaan ja saat vahvat lääkekuurit.
Itelläni oli viime talvena. Ei mikään mukava kokemus, mutta voin vannoa, että se mätäpaiseen poisto oli huomattavasti mielllyttävämpi kokemus kuin sen kanssa eläminen.
Nyt vaan reippaasti lääkäriin, tuo vaiva ei lähde itsekseen, eikä sitä hoideta buranalla.