Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ilmastonmuutoksesta.. selittäkääs/korjatkaas käsitykseni

Vierailija
01.08.2010 |

kun nyt on puhuttu, että tuo viime talvi kovine pakkasineen ja valtavan lumimääränsä kanssa oli ilmastonmuutoksen aikaansaannosta/tulosta, ja nyt sitten tämä hellekesä...



Mä kun olen tähän asti luullut, että ilmastonmuutos tarkoittaa että lämpötilat nousee, siis talvellakin.. miten se kylmä talvi nyt sitten onkin ilmastonmuutosta?



Ainahan on saanut kuulla näitä "ennenvanhaan oli KUNNON talvet ja KUNNON kesät", ja nyt sitten kun on ollut, niin toitotetaan kuinka nämä johtuu ilmastonmuutoksesta. Mitä siis olen käsittänyt väärin?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun on kylmä niin ne niin sanotut kylmät alueet kylmenevät entisestään ilmaston muutoksen myötä ja lämpimät lämpenee. Tosin voin sanoa että ei meillä Lapissa ole ollut kuuma kesä ollenkaan..toukokuussa hellettä ja nyt heinäkuussa oli yksi kokonainen päivä. Mutta varmaan joku asiantuntija tietäisi tästä paljon enemmän.

Vierailija
2/6 |
01.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomeen on itse asiassa ennusteltu myös sitä, että kun ilmastonmuutos riittävästi kiihtyy, niin Golf-virta muuttaa suuntaa, mikä tarkoittaisi, että meillä ei lämpimiä säitä enää nähtäisi.



Mutta kuluttakaa ihmiset, ajakaa autoilla, käyttäkää sähköä ja lennelkää ulkomaille, kun sehän on niin tosi kivaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
01.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee kylmiä talvia ja kuumia kesiä, myrskyt lisääntyy ja aiheuttavat tuhoja yhä laajemilla aluilla, yhä useammin.



Näin on mutten minäkään halua luopua lentämistä enkä mukavasta elämästä muutenkaan, vaikka tiedän mihin se johtaa. En voi yksin muuttaa maailman kulkua.

Mutta en palvo kyllä tiedettä minään jumalanakaan niinkuin monet muut yhä tekevät.. kehitys on kivaa mutta kalliiksi se tulee.



Vierailija
4/6 |
01.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuosi on mielestäni säiden puolesta ollut täydellinen Etelä-Suomessa - on voinut toden teolla harrastaa vuodenajan mukaisia harrastuksia ja itse pidän sekä pakkasista että helteistä.



MUTTA kuten hyvin tiedän ilmastonmuutoksesta ei ole kyse mistään säiden kivuudesta, vaan tietysti siitä, että osa pallosta muuttuu elinkelvottomaksi, mikä johta eläinlajien katoamiseen, pakolaisvirtoihin jne. jne. eli aiheuttaa paljon inihimillistä kärsimystä. Joten toivon todellakin, että uhka otettaisiin vakavasti suurissa maissa kuten Kiinassa. Sillä kun nyt ei ikävä kyllä ole kovin suurta merkitystä, meneekö joku yksittäinen ihminen kauppaan pyörällä vai autolla, vaikka itse sitä pyöräilyä suosinkin ekologisuuden lisäksi oman kunnon ylläpitämisen takia.

Vierailija
5/6 |
01.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni kyse on asenteesta ja asennekasvatuksesta. En kuvittele pelastavani maailmaa sillä, että yritän elää hiukan ekologisemmin, mutta pystyn nukkumaan yöni, kun tiedän, etten kannata kerskakulutusta, käytä autoa tai jätä jätteitä lajittelematta. Lisäksi, kun lapsia siunaantuu, he oppivat nämä tavat automaattisesti.



Tuo "yksi ihminen ei voi tehdä mitään" on hyvin tavallinen pää pensaaseen -puolustus.

Vierailija
6/6 |
01.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kuluttakaa ihmiset, ajakaa autoilla, käyttäkää sähköä ja lennelkää ulkomaille, kun sehän on niin tosi kivaa...

Näin teen! Urheiluautooni ajattelin asennuttaa isommat turbot -nykyisillä ei ihan mene 300km/h rikki.

Ilmastointi on päällä yötä päivää.

1 parin viikon reissu varattuna talveksi ja toista lyhyempää suunnitellaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kuusi