Millainen vaatetus ei mielestäsi sovi häihin?
Kommentit (9)
tai muu "morsiammen väri".
Asu ei saa saa olla liian prameileva, on mautonta jos vieras koreilee morsiammen kanssa kilpaa, pitää olla selvää ketkä ovat hääpari ja ketkä vieraita.
Asu ei saa olla liian arkinen, eli ei mitään farkut linjaa naisella/miehellä, vaan juhlavaatteeissa pitää vieraiden olla.
Asun tulee olla myös siisti, eli itse välttäisin sandaaleja enkä antaisi miehenkään sellaisia jalkaan laitta vaikka miten olisi kesähäät. Ei myöskään mitään vesirajamekkoja tai napaan saakka uurrettuja toppeja, eikä miehellä hihattomia paitoja jne.
Niin, ja kannattaa myös muistaa kirkkoetiketti, eli huivi harteille tm. jos puvussa ei ole hihoja.
- koko musta
- koko punainen
- koko valkoinen
- liian paljastava
- liian arkinen
Millä tätä perustelet? VANHENTUNUT etikettiohje on, ettei kokomustassa mentäisi häihin, mutta miksi ei voisi mennä punaisissa?
- koko musta
- koko punainen
Millä tätä perustelet? VANHENTUNUT etikettiohje on, ettei kokomustassa mentäisi häihin, mutta miksi ei voisi mennä punaisissa?
- koko musta - koko punainen
Kokomustalla otat kantaa avioliittoa vastaan, surujuhlan väri. Varsinkin, jos olet todella kokomustissa: kengät, laukku jne..
Punainen nyt vain on muuten huomiotaherättävä väri, riippuu ihan puvusta joka on päällä.
Punainen asu häissä on ihan ok, enemmän se sopivuus häihin tulee asun istuvuudesta, materiaalista yms. Talvihäihin voi kyllä mennä koko mustassakin.
Ihmeellinen on myös tuo ajatus, että pitää varoa näyttävänsä paremmalta kuin morsian. Kyllä (perinteisiin) häihin voi pukea parhaimpansa ylle, toki huomioiden mahdollinen kutsun pukukoodi, kellonaika ja paikka. Jos on vaikkapa pukukoodi tummapuku, niin kyllä nainen voi laittaa parhaan iltapukunsa miettimättä, onko tämä hienompi kuin morsiamen puku.
Simmarit, sammarit, kummarit ja pipo.
En ole kyllä aikuisilla nähnyt, mutta 6-16-vuotiailla pojilla kyllä, ja mielestäni huonoja vaatteita häihin tai mihin vaan juhlaan ovat reisitaskuhousut, vaelluskengät, flanellipaidat ja mikä vaan maastokuosinen.
Farkut on minusta OK, etenkin mustat farkut. Kaikki eivät vaan ole puku- ja suorahousuihmisiä. Polvipusseja ei tietenkään saa farkuissa olla, eikä kulumajälkiä - ei tarkoituksellisia eikä käytössä tulleita. Sellaiset teinix-kimalle-Fiorella-Salkkarien Cindy-farkut eivät siis minusta käy, mutta perusmallin yksiväriset kyllä.
Naisten pukeutumisesta ei tule äkkiä mieleen mitään, mikä olisi ihan kamalaa. Colleget ja tuulipuvut nyt ehkä, mutta kai nyt kuka tahansa nainen ja tyttö ymmärtää olla niitä laittamatta :-)
Kokomustalla otat kantaa avioliittoa vastaan, surujuhlan väri. Varsinkin, jos olet todella kokomustissa: kengät, laukku jne..Punainen nyt vain on muuten huomiotaherättävä väri, riippuu ihan puvusta joka on päällä.