Mitä ruoaksi, kun kaikki närästää?
Puuroa oon syönyt, mutta ei pidä oikein nälkää sekään. Mikä muu voisi olla vatsaystävällistä ruokaa?
Kommentit (8)
Tuollainen närästys ilman hoitoa tekee tuhojaan ylävatsassa ja ruokatorvessa, eli on pian esim. vatsahaava ellei ole jo.
raskaana?
mahdollisimman vähän mausteita... ota vaikka jugurttia ja pullaa?
rennietä peliin ja soitappa lääkäriin ja kysele..
kun ei oo vielä pitkään jatkunut tämä vaiva. Ajattelin hetken katsoa, lähteekö itsestään pois. Niin ja en oo raskaana.
ap
kaurapuuroa olisin suositellut. Jotain väräsvaista, keitettyä tai uunissa haudutettua se saisi olla. Kannattaa ainakin jättää kahvi, suklaa, rasvaiset ja käristetyt ruoat sekä sitrushedelmät pois. Ja pieniä annoksia kerrallaan.
Osta apteekista ilman reseptiä saatavia lääkkeitä.
Ei puhettakaan, että voisin syödä kaurapuuroa tai kauraleipää ilman vaivoja.
Aika yksilökohtaista on mitä pystyy syömään.
Mulla närästystä aiheuttaa nimenomaan puuro! Sen kun jätin pois, alkoi taas elämä. Tosin olen raskaana, mutta olen muualtakin lukenut, että puuro on toisille se ainoa sopiva ruoka ja toisille pahin närästyksen aiheuttaja. Eli kokeile vähän aikaa ilman viljatuotteita.
joten taidan pysyä siinä. Ehkä varovasti kokeilen jotain muutakin kevyttä syötävää.
ap
hoidettiin närästyksenä, mutta sillä olikin mahasyöpä. Eli mene lääkäriin ja jos hänen lääkkeensä ei auta, niin vaadi mahalaukun tähystystä. Ei satu, pikkujuttu, kestää 5 minuuttia, erikoislääkäri tekee.