Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi 2v kieltäytyy pottailusta, mikä avuksi? :(

Vierailija
24.05.2010 |

Moi!



Meillä lapsi täytti juuri 2v, ja on nyt kieltynyt jo parin kk:n ajan potalla käynnistä. Hän sairasti tosi rajun noroviruksen helmikuussa, ja siihen loppui meidän pottailut. Kakkaa hän ei siis ennenkään ole pottaan tehnyt, mutta enää ei suostu siihen istumaan edes pissalle. Kamala itku ja huuto seuraa jos yritän.



Onko hyviä ideoita miten edetä asian kanssa?

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tosiaan vatsatauti oli jonkinmoinen totaalinen traumatisoija lapselle... Hän oksensi tiheään ja ripuloi vesiripulia 7vrk, ja meni pitkään taudin jälkeen, kun hän esim. alkoi pissan tultua vaippaan itkeä että "kakka kakka" ja oli aivan hädissään...

Varmaan jäi jotenkin niin päälle se, ettei kakan tuloa todella erottanut pissasta, kun se tulla lirisi vaippaan ja sieltä pois jatkuvalla syötöllä... Ja varmaan se paha olo, ja jatkuva peseminen ja suihkuttelu öisinkin (kun vaippa falskasi ja jokapaikka kuudetta kertaa kakassa ja oksennuksessa) oli jotenkin varmasti ihan kamalan epämiellyttävää... :( Raukka parka.



Tuosta itkusta hän on sentään päässyt nyt yli, enää pissaaminen ei itketä. Eikä hän itse kakkaamistakaan. Niin kauan kuin sen saa tehdä vaippaan.



Ajattelin, että alkuun en painosta kun oli niin hankalaa tuo elämä pienellä... Mutta tuntuu että nyt helmikuusta on jo tosi pitkä aika. Ennen tautia hän kävi mukisematta potalla pari kertaa päivässä, esim. aamulla yöunien jälkeen jolloin vaippa yön jäljiltä kuiva. Ja päiväunien jälkeen samoin. Itsekin istuin samaan aikaan pöntöllä.



Nyt hän kieltäytyy jo yläkerrassa ajatuksestakaan että menisi potalle, ottaa keskittyneen ilmeen ja pissaa yöpisut vaippaan. Sitten on helpottuneen näköinen ja taputtelee vaippaa, että vaihdetaanpas.

Jossain vaiheessa sain houkuteltua hänet aamuisin potalle "aarrelaatikon" avulla, eli hän sai tutkia laatikkoa jonne oli aina ilmestynyt kaikkea uuttaa ja mielenkiintoista tilpehööriä... Enää sekään ei auta.



Helteillä yritettiin tuota vaipatta oloa, hänellä oli vain pikkuhousut jalassa. Sanoin, että tulee kertomaan kun on pissihätä niin pissitään puun juureen tai kukalle. Noh, eipä kertonut. Pissi milloin minnekin kesken leikin, ja väitti vielä housut märkinä että " en ole pissinyt... " ;)



Vessanpönttöä yritin tänään hänelle tarjota... Että voisi joko korokkeelta pissiä seisaalteen, tai yrittää istua reunalla. Vastaus oli hyvin yksiselitteinen EI.



Tiedän, ettei 2v nyt vielä mikään kummastus ole vaipoissa, mutta aloittaa kerhon syksyllä ja kovin olin muutenkin haaveillut vieroittamisesta nyt kesän aikana - kun tuntui että valmiuksia olisi ollut ennen Noroa... (esim. se että on yökuiva ja ennen kävi potalla ihan mielellään...) Mutta niin vaan mikään ei mene niin kuin suunnittelee... :-/



Otan lisää hyviä vinkkejä vastaan! :)



Ap

Vierailija
2/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollaan ihan tietoisesti vältetty sitä miehen kanssa. Ennemmin ollaan kehuttu, että hienoa kun tuli kakka jne... Ennen noroa ei siis sen kummemmin kommentoitu koko asiaa, kun ei ollut sen kanssa ongelmia...



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin kesäaikaan, kun käytin puskapissa-tekniikkaa...oli hauskaa heti aamulla herättyään käydä pissimässä äitin ruusuille...ja myös pitkin päivää. Vaipasta suoraan pytylle ja kuivaksi, pottaa meillä ei edes ollut.

Vierailija
4/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja jossain välissä kokeilette taas uudestaan. Meillä 2-vuotiaalla on myös tarrapalkinnot käytössä, mutteivät nekään aina tarpeeksi houkuta jos potalla käynti ei vain kiinnosta. Ehkä teillä voisi saada palkinnon pelkästään jo siitä, että suostuu istumaan hetken potalla. Lue vaikka hyvää kirjaa samalla tai laita nallekarhu nuken potalle punnaamaan. :)

Vierailija
5/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

-16

Vierailija
6/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikaa siellä pihalla yhdessä, vaikka ilman niitä pikkareita ja kun näät että pissa tulee niin sanot "kyykyyn" tai vaikka harjoittelette tuota kyykkyä muutenkin :)



pyysit lisää vinkkejä ja nämä on musta ihan hauskoja.



Dr Philin potty treeneissä lasta juotettiin ja sitten pidettiin juhlat kun lapsi pissasi potalle ja lapsi sai soittaa jollekkin tutulle kuuluisuudelle, tässä oli mukan myös pissaavanukke

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

..lapsen psyykkiselle kehitykselle. Olet varmaan lukenut lastenkehtyspsykologiaa, kun lapsi on

Vierailija
8/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen lukenut kehityspsykologiaa ja lukemani (ja kokemani) pohjalta olen täysin eri mieltä kanssasi.

..lapsen psyykkiselle kehitykselle. Olet varmaan lukenut lastenkehtyspsykologiaa, kun lapsi on

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

unohda asia joksikin aikaa. Pakolla yulee vain ongelmia, anna lapselle aikaa. Mun alpsi ei menneyt potalle, ei millään n 2 v, aiemmin kokeili. Sitten rupesi valittamaan märästä vaipasta, ja silloin sanin suostuteltua potalle. Oppi homman viikonlopun aikan, yö-päiväkuivaksi kerralla . Ikää oli liki 2v ja 8 kk.

Vierailija
10/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsella ei ole nyt herkkyyskausi asian suhteen tai sit on joku väliaikainen pottakammo. Mut aika tosiaan auttaa. Kesemmällä yritätte uudelleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä alle 2v:nä jo oppi tekemään pöntölle. Eikä mitään supistajia tarvittu. Tosi kätevää reissussakin kun pönttö yleensä löytyy. Myöhemmin poika saattoi tehdä ykkösen pottaan mut isomman asian siirty tekemään pöntölle, sai varmaan paremmin tikistettyä. Mua niin ällöttikin se kakkosen kaatelu potasta pönttöön... Voi markkinoida semmosena "isojen juttuna" :)

Vierailija
12/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritän jättää stressin pois, ja unohtaa koko potan joksikin aikaa... Ja tuota pönttöä voisi tosiaan kokeilla! :)



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

T: tuo pönttö

Vierailija
14/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä nimittäin pissatettiin viime kesänä takapihalle :) Nytkin lapsi välillä pyytää nurmikko pissalle ja ainakin tällain kun sataa niin voi mun mielestä huoletta päästää puskan juurelle pissalle :) Tuleepahan lannoitettua samalla. Kuivalla säällä voi sitten heittää kauhallisen vettä perään jos tuntuu, että pissa jää ihan maanpintaan vain.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että kun menet itse pissalle/kakalle, otat lapsen mukaan ja kerrot että äiti menee pöntölle pisulle tai kakalle.

Ja kun mies menee, teette taas samoin.



Kerro lapselle mistä pisu ja kakka tulee.

Ota vaippa pois, laita pikkuhousut jalkaan ja kun tulee pisu niin lapsi huomaa milloin kastuu. Kerro että tuli pisu ja ehdota mennäänkö pöntölle? Muistuttele että pönttöön/pottaan pissataan ja kakataan.



Meillä esikoinen oli pottailija, kakkonen ei juurikaan potalle halunnut vaan aina peruutteli pois ja kävi pöntöllä.

Meillä alkoi juuri kolmosen potattaminen ja vierastaa vähän ajatusta pissata/kakata siihen.



Minäkään en pakottaisi lasta väkisin mutta säännöllisesti vaikka ruokien jälkeen vaikka menette siihen istumaan, ennenkö lähdette ulos toinen vakiokäyminen.

Tokaset vaan että mahtaako tulla pisu ja sen istumisen jälkeen mitä lapsi viihtyy niin katsotte yhdessä tuliko.

Ja ääneen sanot että ei haittaa tai taputatte jos tuli.



Meillä on tehty nyt semmonen virhe että on vähän irvistetty kakalle ääneen jos se on tullut vaippaan ja lapsen on jotenkin hankala suhtautua kakkaan. En huomannut että lapsi on niin tarkka tässä että otti vaippaan irvistelyn niin että kakka on pahasta.

Ei siis oikein tykkää että se tulee vaippaankaan, kamalaa olisi jos lapsi alkaa panttaamaan kakkaamista! Joten älä tee kakkaamisesta ja pissaamisesta niin isoa asiaa.



Kyllä 2- vuotias voi olla päivälläkin vaipoissa jos ei ole valmis oppimaan.

Vierailija
16/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

1 ei ikinä suostunut tekemään mitään potalle, eikä pytyllekkään jos siinä oli penentäjä.



Mutta ilman sitä teki, aluksi auttaen, eli minä pidin kiinni ettei pyttyyn tippunut.



Lopulta oppi ite keikkumaan siinä.

Vierailija
17/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on samanlainen ongelma juuri 2v täyttäneellä. Lapsella on myös pitkäaikainen vatsavaiva takana (toivottavasti takana) ja meitä kehotettiin neuvolasta unohtamaan pottailu hyväksi toviksi.



Ja meillä on kyllä kokeiltu esimerkkiä sekä pönttöilyä supastajalla ja ilman, kirjoja yms yms......



Olen vakuuttunut siitä ettei se enää riparilaisena ole vaipoissa:) Joten kyllä se tästä!

Vierailija
18/18 |
24.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ne lapset ihan varmasti oppii käymään potalla tai pöntöllä ajallaan. Toinen oppii aikasemmin ja toinen myöhemmin. Meillä vanhin oli varmaan 3-v ennen kun suostui potalla. Nuorimmainen on kans 2-v ja suostuu istumaan pöntöllä välillä. Sekin riippuu aina siitä, että minkälaisella tuulella sattuu olemaan... Joskus tulee pissat sinne ja joskus ei. Nyt kun oli lämmintä keliä, niin ite otti vaipan koko aika pois ja pissas pihalla millon minnekin (meillä oma piha). Ei ne kerhoon tai kouluun enään vaipoissa mene! ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yksi