Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten hitossa löydän/tunnistan pojan päästä täit?!? Auttakaa!

Vierailija
13.05.2010 |

Pk-ryhmässä ollut jollain täitä ja nyt poika valittelee kutinaa ja raapii päätään. Muut sisrukset eivät ainakaan vielä kutise.



Netistä en voi katsoa kuvia koska tietokone kieltäytyy nyt jostain syystä kuvia lataamasta, prkl!!!



Olen siis käynyt hiuksia läpi kamman ja lampun avulla. Löysin suuren ruskean mötikän, joka on tiukasti kiinni PÄÄNAHASSA, ja rapsutettaessa aiheuttiheti pientä verenvuotoa. Karstaa vai saivare?



Ja sitten löysin sellaisen pienen ruskean siemenen joka muistutti seesaminsiementä(niinkuin saivareet kai myuistuttavat??) Mutta sekin oli ruskea. Ja sekin oli kiinni päänahassa, ei hiuksessa. Paperitestissä ei löytynyt muuta kuin roskia.



Millä tämä asia nyt selviää, olen ihan epätoivoinen:((

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku fiksusti sanoi, että kun ne näkee, niin tietää. Mun lapsella oli jokunen vuosi sitten ja kyllä ne sitten erottui. Niitä oli korvien takana vierivieressä. ihan pikkuriikkisiä helmennäköisiä pallukoita. Eli kun ne löytä, niin tietää.

Katso varsinkin korvien takaa, viihtyy siellä parhaiten.

Vierailija
2/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mää itte löysin pojan päästä ihan normikammalla



oli semmonen pienen muurahaisen kokonen maantienväristen hiusten värinen örkki (YYYYYÖÖÖÖÖK)



täihoidon jälkeen löytyi vielä 3 raatoa, eli paljoa ei vielä ehtinyt olemaan.



kosteista hiuksista kuulemma löytää helpoimmin



täikammalla vaan kampailet pari kertaa päivässä, niin jos niitä on niin löydät kyllä......





alkoi heti kutittamaan päänahka pelkkä muisto

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täi on elävä eläin joka ryömii hiuspohjassa.

Munii vaaleita pieniä munia, jotka takertuvat hiuksiin.



Olisin kuitenkin huolissani siitä, että mikä ihmeen suuri vertavuotava mötikkä sillä lapsella oli päässänsä?

Vierailija
4/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hyvin tiukassa, hilse irtoaa helposti.

Vierailija
5/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos raaskit leikata poikasi hiukset 1 - 2 mm pituisiksi, näin me vältyttiin täiltä, kun niitä pyöri villinä tarhassa.

Vierailija
6/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pieninä täit näyttävät ihan hiekanjyviltä -- meidän pojallamme oli muutama täi ja ne todella olivat minimaalisen pieniä, kuin hiekanjyviä. Yksi kuitenkin liukui jännästi pitkin hiusta, ja päätin pyydystää sen pöydälle. Kirkkaan valon ja suurennuslasin avulla näin, että sillä oli jalat ja muoto kuin kuvien täillä. Näitä löytyi pojan päästä muutama. Soitto kaveriperheisiin ja kas, isompia, kihiseviä täitä löytyi. Kasvavat siis ajan myötä, me jotenkin onnistuimme pyydystämään ne ihan pienet ja ensimmäiset. Kuolleita tippui täihoidon jälkeen kampaussessiossa vielä muutama.



Kun pääset nettiin, tartuntatautiliiton täiohjeen kuvat ovat hyvät -- niissä täit ovat ihan kuin hiekanjyviä, ja siltä ne usein lapsilta löydettäessä näyttää. harvinaisempaa on, että ovat jo pienen muurahaisen kokoisia, millin tai pari pitkiä. Näin kerrottiin apteekissa.



Meillä ei saivareita löytynyt ollenkaan, eli eivät olleet ehtineet vielä lisää munia...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että meillä on niitä. Kun sisko soitti, että hänen lapsellaan on täitä aloin vasta tutkia lasten ja omaa päätä. Tavallisen kamman avulla koitin etsiä ja löysinkin saivareita ja pari täitäkin lapsilta. Itseltäni en löytänyt mitään vaikka etsin ja kampasin pari tuntia mun pitkää paksua tukkaa. Seuraavana päivänä hain apteekista täikamman ja mun päästä löytyi ainakin 10 täitä ja n. 100 saivaretta. Kampasin hiuksia illan aikana, täishampoo hoidon jälkeen 3h ja aina vaan kampaan tarttui saivareita. Ne oli ollu meillä varmaan aika kauan! Mä näin niistä painajaisia monena yönä ja kampasin hiuksia täikammalla monta viikkoa joka ilta ja aamu. Vieläkin kampailen joskus täikammalla vaikka tuosta episodista on jo puoli vuotta. En tiedä mitään niin ällöttävää kuin se, että huomaa pää kuhisevat ötököitä! En ymmärrä miten en huomannu niitä aikaisemmin!!!! Ehkä se vaikuttaa, että meillä on kaikilla ihan kamalan paksut hiukset!

Vierailija
8/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin saivareet on valkoisia, hiuksessa tiukasti kiinni olevia noin mannaryynin kokoisia helmiä. Hilseestä ne erottaa sillä, että ne pitää kynnellä liu'uttaa hiuksesta pois, eivät siis irtoa puhaltamalla tai muuten. Ovat siis tosi tiukassa (liimamaisella aineella) siuksessa kiinni.



Mitä lähempänä päänahkaa saivari on hiuksessa, sitä tuoreempia tapaus. Jos muna on esim. 1 cm:n päässä hiuspohjasta, on tartunta/muninta tapahtunut noin kuukausi sitten. Ja jos on vaikkapa 3 cm:n päässä, kysessä on ilmeisesti kuollut muna.



Ja itse täi. Täin väri vaihtelee hieman hiustenvärin mukaan (kyllä vain, täi jonkinverran osaa maastoutua). Mutta pieni vikkelä otus on, joka voi olla joko päänahassa tai hiuksessa koivillaan kiinni.





AP:ta minäkin neuvoisin leikkaamaan pojan hiukset suht lyhyeksi; täi ei voi elää alle 3 senttisessä tukassa, sille tulee vilu :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne yleensä tarttuessakin on jo muurahaisen kokoisia, siksi ihmettelen tän yhden vastausta. siis eihän ne tarttuis jos ne ei olis jo aika isoja. eli kyllä täit ja saivareet näkee mun mielestä tosi hyvin. Tuollaisista pienistä en ole kuullutkaan, taitaa olla jotain satiaisia.

Vierailija
10/10 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän ne juuri munasta kuoriutuneet ON pienempiä ja kasvaa täysikasvuisiksi.



Mutta sitten päästä päähän hyppiessään se tartuttava toki on se aikuinen yksilö.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi seitsemän