Miten niin vääristynyt vuorovaikutus, jos vauva on tissitakiainen?
Luin tuota ketjua, jonka otsikko "Vauva tissitakiainen ja tän äitin pää hajoo kohta" ja sinne joku kommentoi, että ap:lla on vuorovaikutus vääristynyt, siis häh? Lisäksi samainen henkilö kirjotti, että pitikö tehdä kolmaskin kun perusasiat on vaikeita.
Meillä oli myös yksi lapsista tissitakiainen ja aika lailla tuon toisen ketjun ap:n vauvan kaltainen. Minua kiinnostais tietää, että mitenköhän minulla oli perusasiat hukassa? Meillä siis oli kyseessä kuudes lapsi.
Kommentit (7)
saa kyllä huomiota muullonkin kun vaan tissillä. On suurimman osan ajasta kantoliinassa, koska ei viihdy lattialla kun ainoastaan sillon, jos siinä on äiti tai isi vierellä enkä minä voi aina olla siinä, varsinkaan päivisin kun mies on töissä. Lisäksi kun isommat on päikkäreillä niin sillon seurustelen enemmän vauvan kanssa. Meillä ei siis ole tuosta kyse
muuoin laitetaan lattialle peitolle, tai sitteriin tai sänkyynsä.
Olen näitäkin nähnyt.
kaikilla on helpot lapset ja näin kun ei todellisuudessa ole.
vauva tai sitten ei niitä vauvoja ollenkaan. En lukenut tuota mainitsemaasi ketjua, mutta meillä molemmat lapset ovat olleet vauvana tissitakiaisia, esikoinen vain päivisin (antoi äidin nukkua yönsä) mutta kuopus läpi vuorokauden. Ja kyllä on ihan perusasiat kunnossa, nyt isompina ovat tasapainoisia, iloisia lapsia:)
En käsitä miksi täällä niin helposti aina sanotaan, että miksi hankkia lisää lapsia, jos on vaikeaa, mutta eihän noista lapsista tiedä etukäteen minkälaisia ovat. Toiset ovat haastavampia kuin toiset. Minusta jokainen ansaitsisi toisten vanhempien tuen, kun niitä vaikeuksia eteen sattuu. Jokainen normaali äiti on kokenut väsymystä ja turhautumista vauvojensa ja lapiensa kanssa. Luulenpa, että jos ei mitään ongelmaa ole koskaan ollut, niin se ihminen on vaan kieltänyt tunteensa.
Vauvan viesteihinhän kuuluu vastata, ja tissitakiaisen äitihän tekee just niin. Vauvatkin on erilaisia, toiset enemmän ja toiset vähemmän läheisyyttä kaipaavia (kaikki vauvat tietty kaipaa läheisyyttä, mutta toinen nukkuu tyytyväisenä vaikkei tarkastaiskaan joka hetki että äiti on vieressä), temperamenteissa on eroa jne.
Joka ei sitä ymmärrä on melko, hmm, yksinkertainen.
muuoin laitetaan lattialle peitolle, tai sitteriin tai sänkyynsä.
Olen näitäkin nähnyt.
seurustellaan usein jne. Ja imetän.
muuoin laitetaan lattialle peitolle, tai sitteriin tai sänkyynsä.
Olen näitäkin nähnyt.
syötetään nopeasti (kuka tahansa saa syöttää, ei väliä kuka) ja sitten vauva pian takaisin sänkyyn tai vaunuihin. Ei mitään iinailuja tai kantoreppuja tms. Joku oli jopa tukenut tuttipulloa pinnasänkyyn, että vauva saa itse imeä, ei tarvitse syöttää :(.