Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

polttari"säännöt"???

Vierailija
22.05.2010 |

Hei,



Tulipa otsikko.

Jäin miettimään kenen tehtävä on polttarit järjestää, eikö kaason?



Ja jos joku menee pienimuotoisesti vihille, kukas sitten?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

MUTTA polttarit voi pitää joku muukin, ja monilla on useita "polttareita". Eli esim. työkaverit voivat pitää "polttarit" mikä voi olla vain se että mennään ruokatunnilla tai työpäivän jälkeen syömään (morsiammen ateria maksetaan) ja otetaan lasi kuohuvaa TAI mennään esim. leivoskahville jne. Eli polttarit eivät aina ole "perinteiseen tapaan" saunomista, morsiammen pukemista hassusti jne. jne. vaan se voi olla "pieni muistaminen" naimisiin menossa olevalle.



Varsinaiset polttarit järjestää yleensä kaaso, mutta joskus ei ole isoja häitä jne. vaan parin todistajan läsnäollessa mennään naimisiin tm. ja minusta on ihan ok pitää "polttarit" hyvälle kaverille tai työkaverille vaikka sitten kaksin ---> mennään syömään/kahville ja liitetään siihen jotain häihin liittyvää, esim. humorsitisia "ohjeita tulevalle vaimolle" tai vastaavaa, miksei pieni tiera morsiammelle päähän tm. RIIPPUU IHMISESTÄ ja tämän luonteestä :)



Tärkeintä on ne se MUISTAMINEN :)

Vierailija
2/4 |
23.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pienimuotoisesti vihille, eivät välttämättä edes halua polttareita. Tai sitten haluavat nekin pienimuotoisina eli esim. ystäväporukalla syömään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

no yleensä morsiamen ystävien yhdessä ei välttämättä kaason. riippuu varmaan morsiamen mielipiteistäkin tai tyypistä...

Vierailija
4/4 |
22.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kutsutaan juhlimaan ne naiset jotka osallistuvat häihin.