Onko vaihtoon hakeminen Euroopan ulkopuolelle hullu idea, mikäli ei ole aiemmin edes matkustellut?
En ole siis koskaan käynyt ulkomailla. Ensi vuosi on viimeinen yliopistolla ja olen alkanut tosissaan miettiä, että hakisin vaihtoon vielä kun mahdollisuus on. Olen selannut vaihtoehtoja, ja kaikista eniten kiinnostuin Japaniin lähtemisestä. Onko ihan hullun hommaa?
Kommentit (4)
Sinne vaan. Finnair lentää Japaniin Helsingistä suoraan, joten kyllä sä sinne asti helposti pääset. Paikan päällä menee ehkä säätämiseksi, mutta monet koulut järjestävät jonkun lentokentälle vastaan.
Kaikki on ihan pihalla ja uudessa tilanteessa vaihdossa ulkomailla, en nyt todellakaan sanoisi että pitäisi olla aiempaa kokemusta matkustamisesta. Nykyään vielä voi niin helposti etsiä ja kysyä käytännön vinkkejä ja neuvoja netin kautta.
Ei ole jos olet avarakatseinen, sitkeä ja suht tasapainoinen.